HZDS dnešným podnetom Jána Kovarčíka adresovaným ÚVK skĺzlo na úroveň primitívneho protimaďarského nacionalizmu SNS. Nitriansky predseda HZDS J. Kovarčík napadol na ÚVK billboardy SMK za to že je na nich nápis v maďarčine napísaný väčším písmom ako nápis v slovenčine. Tvrdiť že tým dochádza k porušeniu demokratickosti volieb alebo že tým SMK hrá maďarskou kartou ako sa o to pokúša HZDS je podľa OKS priehľadný nezmysel.

HZDS sa odvoláva na zákon o štátnom jazyku zabúda však na znenie Ústavy SR podľa ktorej „slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných bezpečnosť štátu verejného poriadku ochranu verejného zdravia a mravnosti“ (čl. 26 ods. 4). Samotný zákon o štátnom jazyku v súčasnej podobe je reliktom mečiarizmu ktorý slovenské politické subjekty ani za 8 rokov od konca Mečiarovej vlády nemali odvahu zrušiť. Zákonom však nemožno obmedzovať základné práva občanov nad rámec zadefinovaný ústavou. Zasahovať do veľkosti písma na volebných billboardoch SMK iste nie je „opatrenie v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných bezpečnosť štátu verejného poriadku ani ochranu verejného zdravia a mravnosti.“ OKS hodnotí podnet J. Kovarčíka ako účelovú snahu HZDS priblížiť sa v protimaďarskej rétorike SNS ktorá si na národnostnej nevraživosti založila celú svoju politickú existenciu. HZDS sa snaží vzbudiť dojem že je menej extrémistickým subjektom ako SNS. V skutočnosti však nemá problém uchyľovať sa k podobným nacionalistickým prejavom ako SNS.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.