ImageNeonacisti by mali byť pre uvažujúceho a civilizovaného človeka úplnou záhadou. Po hrôzach 20. storočia by sa vlastne nemali vyskytovať lebo neexistuje jediný obhájiteľný dôvod aby existovali. A predsa nám pochodujú po uliciach hrdo sa hlásiac ku všetkým ľudským ikonám zla ku všetkým poškvrneným symbolom ku všetkým svinstvám a ešte sa predvádzajú pocitom morálnej prevahy. A čuduj sa svete mnohí ľudia im to žerú. Primnohí.

Politické dôvody na ich existenciu síce neexistujú psychologických sa však dá vymenovať viac. Ťažko sa mi hľadá odstup keďže duchovní (a možno aj skutoční) starí rodičia tých pochodujúcich ochrancov národa poslali väčšiu časť rodiny môjho otca do plynu. Ale skúsim. Prvým dôvodom na ich existenciu je zrejme to že ľudská myseľ je iracionálna a vôbec nie imúnna voči prostoduchým a romantizujúcim mýtom o krvi zemi a národe. Pre mnohých je zrejme ľahké infikovať sa tým mýtom a žiť ho s pocitom heroického boja za vznešenú vec namiesto svojho príliš prozaického života.

Druhý dôvod s tým súvisí. Eric Hoffer si všimol že najúčinnejším citom spájajúcim ľudí do súdržných skupín je spoločná nenávisť. Vášnivá nenávisť podľa neho dokáže dať zmysel a obsah prázdnemu životu a životy týchto uniformovaných pohrobkov nacizmu sú podľa všetkého prázdne a bezvýznamné až hrôza.

Tretí dôvod platí zrejme len pre časť neonacistov ktorá však je tá naozaj nebezpečná. Pre určitú skupinu ľudí je materializované zlo až magicky príťažlivé. Zlo vzrušuje. Postaviť sa výsmešne proti konvenciám o Dobre vzrušuje pridať sa k zlým vzrušuje snívať o zle vzrušuje. A páchať zlo vzrušuje najviac. Mozog citovo chladného človeka potrebuje ten druh stimulácie aby sa cítil aspoň trochu nažive. Ale ako vravím určite sa to netýka všetkých „romantici“ asi prevládajú. S tým súvisí aj tak trochu infantilná záľuba v uniformách pochodovaní fangliach a symboloch. Uniformy a pochodovanie dávajú pocit nezastaviteľnej sily.

Štvrtý dôvod vidím v pandémii konšpiračných bludov ktorá zúri v celom západnom svete. Nacizmus samotný bol a neonacizmus tiež je konšpiračnou teóriou presvedčením o svetovom sprisahaní síl zla sionistov slobodomurárov svetového kapitálu a podobne proti „nám“ teda nášmu hrdinskému a statočnému národu našej rase našej civilizácii. Konšpiračné teórie sú pre istý druh ľudí neodolateľné lebo vysvetľujú hrozivo zložitý svet skratkou. Dávajú pocit „aha!“ keď je náhle všetko jasné. Našimi ulicami pochoduje taká konšpiračná teória. V uniforme starého zla ktoré nechce zomrieť.

Článok bol publikovaný v týždenníku .týždeň dňa 15. marca 2010.

Comments

Komentáre