Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) schválilo na svojom zasadnutí v piatok 26. februára 2010 návrh na vstup BSK do riešenia kauzy Pezinská skládka. Návrh som pripravil a predložil spolu s dvoma kolegami z krajského zastupiteľstva – poslancami zvolenými za pezinský obvod René Bílikom (OKS) a Oliverom Solgom (nezávislý) ktorý je zároveň primátorom Pezinka.

V máji 2010 uplynú tri roky od vydania územného rozhodnutia na skládku v Pezinku. V máji 2007 ho vydal Krajský stavebný úrad v Bratislave vedený nominantom Smeru – SD Jánom Manom mladším. Rozhodnutie je v rozpore s územným plánom mesta Pezinok ktorý vybudovanie skládky v tejto lokalite zakazuje. V decembri 2008 požiadalo mesto Pezinok o preskúmanie územného rozhodnutia mimo odvolacieho konania. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR o podnete Pezinka dosiaľ nerozhodlo. Lehota na zrušenie územného rozhodnutia o skládke ktoré je v rozpore s územným plánom Pezinka uplynie 14. mája tohto roku. Presne vtedy totiž uplynú tri roky od právoplatnosti územného rozhodnutia. Zákon zrušenie rozhodnutia neskôr ako do troch rokov nepripúšťa. To znamená že ak ministerstvo do 14. mája 2010 vo veci nerozhodne „rozhodne“ tým že sa alibisticky vyhne rozhodnutiu.

Zastupiteľstvo BSK schválilo náš návrh na vstup BSK do preskúmania územného rozhodnutia o skládke v Pezinku mimo odvolacieho konania. Chceme vyvinúť na ministerstvo tlak aby sa nevyhýbalo rozhodnutiu a rozhodlo najneskôr do 14. mája 2010. Prípadné zrušenie územného rozhodnutia by neznamenalo koniec kauzy a definitívne víťazstvo Pezinčanov. Na skládku je totiž okrem územného rozhodnutia vydané aj stavebné povolenie osud ktorého je v súčasnosti v rukách súdov. Zrušenie územného rozhodnutia vydaného v rozpore s územným plánom mesta by však nepochybne bolo ďalším dôležitým argumentom v riešení kauzy. Naopak uplynutie trojročnej lehoty a zabetónovanie územného rozhodnutia bez rozhodnutia o podnete na jeho preskúmanie by bolo ďalším z pochybných ťahov štátnych orgánov ktorými sa kauza Pezinská skládka priam hemží. Poslanci zastupiteľstva BSK dali v piatok najavo že im záleží na tom aby už ďalšie pochybné ťahy v tejto kauze nepribúdali.

Ondrej Dostál
poslanec Zastupiteľstva BSK za OKS


Súvisiace informácie:

Informácia o súčasnom stave v kauze Pezinská skládka odpadov – nová jama a o možnostiach vstupu BSK do riešenia kauzy (materiál na rokovanie Zastupiteľstva BSK)

Chronológia kauzy Pezinská skládka

BSK: Rokovanie Zastupiteľstva BSK 26.2.2010

SME: Župa chce vstúpiť do kauzy pezinskej skládky

blog.sme.sk: Ondrej Dostál: Dokedy bude Smer vodiť Pezinčanov za nos?


INFONET.TV: Videozáznam z rokovania Zastupiteľstva BSK dňa 26.2.2010 (11. bod)

Spustiť

Zdroj: INFONET.TV www.infonet.tv

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.