title=Peter Morvay má pravdu keď pripomína (Most do lepšej minulosti SME 11. 2.) neschopnosť slovenskej a maďarskej občianskej pravice dohodnúť sa v roku 1992 na spoločnom predvolebnom postupe. Vo vtedajších voľbách získali ODÚ DS ODS a MOS spolu okolo desať percent hlasov a všetky žiaľ prepadli. Nie je však pravda že „strach zo spolupráce s Maďarmi“ pomohla prekonať „až absolútna marginalizácia a beznádej“.

V časoch tretej Mečiarovej vlády (1994 – 1998) to bola práve Demokratická strana kto najvýraznejšie presadzoval myšlienku partnerskej spolupráce slovenských a maďarských demokratov. Vtedajšie vedenie DS pritom okrem Jána Langoša tvorili najmä ľudia ktorí neskôr prešli do OKS.

Práve DS (a menovite Peter Zajac) bola motorom podpísania dohody o spolupráci medzi stranami Slovenskej demokratickej koalície a stranami Maďarskej koalície pred voľbami 1998 ktorá bola prelomovým počinom vo vzájomných vzťahoch slovenskej a maďarskej časti vtedajšej opozície a stala sa v podstate základom účasti SMK v oboch Dzurindových vládach. OKS rokovala o predvolebnej spolupráci s Bugárovou SMK už v roku 2002 a k dohode vtedy nedošlo z vnútorných dôvodov na strane SMK nie zo strachu zo spolupráce.

Rovnako aj v rámci politickej reprezentácie maďarskej menšiny sa od 90. rokov postupne posilňovali trendy k väčšej otvorenosti a spolupráci so slovenskými demokratmi. Okrem politikov bývalej Maďarskej občianskej strany ktorí si slovensko-maďarskú spoluprácu odskúšali od prvých dní novembra 1989 v konštelácii VPN-MNI bol najvýraznejšou tvárou týchto trendov predseda MKDH a po zlúčení maďarských strán v roku 1998 predseda SMK Béla Bugár.

Spolupráca strán Most a OKS pred parlamentnými voľbami nespadla z neba ani sa nevynorila náhle zo dňa na deň. Je práve naopak logickým vyústením politiky ústretovosti v slovensko-maďarských vzťahoch vzájomného rešpektovania a národnostnej tolerancie korektného a realistického prístupu k menšinovým otázkam a myšlienky o potrebe spolupráce slovenských a maďarských demokratov. Teda toho o čo sa politici stojaci dnes na čele oboch spomínaných strán už dlhodobo usilujú.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 18. februára 2010.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.