Spoločne s kolegami z klubu SaS som predložil v parlamente návrh zákona o poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka.
Cieľom tejto jednoduchej novely je, aby boli na internete Pôdohospodárskou platobnou agentúrou zverejňované všetky informácie z informačného systému týkajúceho sa rozdeľovania a čerpania dotácií na podporu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorých zverejneniu nebránia osobitné právne predpisy, pretože zákon o slobodnom prístupe k informáciám je založený na zásade “čo nie je tajné, je verejné”.
Žiadali sme, aby informačný systém, ktorý agentúra z verejných zdrojov obstarala a prevádzkuje, mal svoju verejne prístupnú časť, v ktorej by boli verejnosti bezpodmienečne k dispozícii všetky tie informácie o procese prideľovania agrodotácií, ktorých zverejňovaniu nebráni zákon. Podobne fungujú rôzne informačné systémy, ktoré majú svoju verejnú a neverejnú časť, pričom v tej neverejnej časti sú napríklad osobné údaje, ktoré nemožno zverejniť.
Na zneužívanie agrodotácií sa svojou prácou snažil upozorniť investigatívny novinár Ján Kuciak. Upozorňuje na to opakovane aj správa tajných služieb. Poukázal na to aj Andrej Bán vo svojich reportážach, ktoré boli zverejnené po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a ktoré popisujú mafiánske spôsoby pri čerpaní agrodotácií na východnom Slovensku.
Dnes už vieme pomerne veľa o tom, čo a ako veľmi nekalé sa v pôdohospodárstve deje. Ale vláda SMER-SD, SNS a MOST-HÍD sa tvári, že viac informácií o tom všetkom verejných byť nemusí. Prečo asi?