ImageBudúci rok čakajú úniu dve dôležité udalosti. Rozšírenie z 15 na 25 členov a rozhodnutie členských krajín o ústave EÚ. Na Slovensku sa zatiaľ oveľa viac hovorilo o rozšírení. Nielen z hľadiska únie ale už aj Slovenska by však bolo žiaduce viac pozornosti venovať otázke európskej ústavy.

Dnes sa už berie ako takmer samozrejmosť že únia bude mať ústavu. Pred pár dňami zaznel z Prahy iný hlas. Lídri britskej Konzervatívnej strany Ian Duncan Smith poľskej strany Právo a spravodlivosť Ludwik Dorn a českej ODS Mirek Topolánek sa 10. júla podpísali pod Pražskú výzvu v ktorej vyjadrili svoje presvedčenie že „európske národy nepotrebujú zmluvu – či už sa volá ústava alebo nie – stláčajúcu všetky európske krajiny do jedného ekonomického politického a právneho rámca“. Základom spolupráce medzi európskymi národmi by podľa konzervatívcov mali byť zmluvy uzavreté medzi suverénnymi štátmi a legitimita únie by mala byť odvodená iba od týchto zmlúv. Lídri troch konzervatívnych strán vyslovili požiadavku podrobiť návrh ústavy jedinému spoľahlivému testu – referendu.

Spomedzi slovenských politických strán sa k Pražskej výzve otvorene prihlásila zatiaľ len Občianska konzervatívna strana. Už minulý rok sme vo svojom volebnom programe konštatovali že únia nepotrebuje prijímať ústavu a mala by si zachovať medzivládny charakter. Návrh európskej ústavy pripravený Konventom o budúcnosti EÚ v nás len utvrdzuje obavy z posilňovania centralizačných a socialistických tendencií v únii.

Pražská výzva upozorňuje že európske národy sa dostali na novú dejinnú križovatku: „Jedna cesta smeruje k umelému centralistickému a federalistickému európskemu superštátu vytvorenému pre byrokratov a politikov nie pre občanov. Druhá cesta vedie k vzájomnej a dobrovoľnej spolupráci suverénnych národov v oblastiach spoločného záujmu vymedzenej jednotným ekonomickým priestorom spoločným trhom a slobodným obchodom.“

Je najvyšší čas aby sme si aj na Slovensku konečne jasne povedali ktorou cestou chceme ísť. Ak tou druhou mali by sme nabrať odvahu odmietnuť európsku ústavu. A umožniť slovenským občanom aby o tom či Slovensko schváli ústavu EÚ rozhodli priamo oni v referende.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 23. júla 2003.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.