Bratislava, 7. novembra 2019 – Predseda OKS Ondrej Dostál spoločne s kolegami z poslaneckého klubu SaS a zástupcami ďalších opozičných strán predkladá na nasledujúcu schôdzu parlamentu novelu zákona o štátnom občianstve.

Jeden z posledných návrhov zákonov, ktoré boli schválené na sklonku prvej vlády Roberta Fica v roku 2010, bola novela zákona o štátnom občianstve. Ustanovilo sa ňou, že štátne občianstvo Slovenskej republiky možno okrem prepustenia zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť stratiť aj nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva.

„Keďže podľa čl. 5 ods. 2 ústavy platí, že nikomu nemožno odňať štátne občianstvo Slovenskej republiky proti jeho vôli, toto ustanovenie zákona schváleného počas prvej Ficovej vlády je zjavne protiústavné. Opakovane sa preto spoločne s kolegami z demokratickej opozície snažíme o presadenie takej zákonnej úpravy, ktorou by nebolo možné odoberať našim občanom občianstvo proti ich vôli len preto, že sa rozhodli okrem slovenského občianstva prijať aj občianstvo iného štátu,“ zdôvodňuje predkladaný návrh Ondrej Dostál, predseda OKS a poslanec NR SR (klub SaS).

Predkladaný návrh zákona, pod ktorý sa okrem Petra Osuského, Ondreja Dostála, Zuzany Zimenovej, Mariána Viskupiča, Milana Laurenčíka a Martina Klusa (všetci klub SaS) podpísali ako predkladatelia aj Viera Dubačová (Spolu-OD), Martin Poliačik (PS), Zsolt Simon (Maďarské fórum), Anna Verešová (KDH) a Jakub Nedoba (DS), rieši problém odnímania štátneho občianstva systémovo a obnovuje pôvodný právny stav existujúci do 16. júla 2010, keď jedinou formou straty štátneho občianstva bolo prepustenie zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť. Zároveň vytvára podmienky na to, aby všetci, ktorí stratili štátne občianstvo SR v dôsledku nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva od 17. júla 2010, mohli opätovne nadobudnúť štátne občianstvo SR bez splnenia podmienok, ktoré sa inak pre nadobudnutie občianstva vyžadujú.

Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR zákon o štátnom občianstve pripravil v období od 17. júla 2010 do septembra 2019 o slovenský pas 3066 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím nemeckého (706). O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo české (701), rakúske (473), britské (354), americké (148), maďarské (119), švajčiarske (89), austrálske (71), nórske (68), írske (54), holandské (53), kanadské (48), belgické (43), talianske (31), švédske (27), fínske (18), francúzske (15), luxemburské (12), dánske (desať), ruské (päť), čínske, novozélandské a poľské (po tri), islandské, ukrajinské a španielske (po dve), izraelské, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské (po jednom) a jedno je nezistené.

Vzhľadom na očakávaný odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie (Brexit) sa potreba umožnenia získavania cudzieho štátneho občianstva bez strany slovenského štátneho občianstva stane pre mnohých občanov SR ešte naliehavejšou.

Vo Veľkej Británii žije okolo 76-tisíc (odhad britského Úradu pre národnú štatistiku z roku 2018) až 100-tisíc (odhad slovenského veľvyslanectva vo Veľkej Británii) slovenských občanov. Podľa údajov britského Úradu pre národnú štatistiku vo Veľkej Británii žije aj 4-tisíc občanov, ktorí sa narodili na Slovensku, ale majú britské občianstvo.

Návrh novely zákona o občianstve bude predmetom rokovania parlamentu na poslednej plánovanej schôdzi v tomto volebnom období.

„Ide o návrh, ktorý sme spoločne s kolegami Petrom Osuským a Martinom Poliačikom predkladali hneď na úvod tohto volebného obdobia, pričom bol úplne prvým poslaneckým návrhom, ktorý prerokovávalo plénum po voľbách v roku 2016. Ak si nezíska väčšinu aktuálneho zloženia parlamentu ani na záver tohto volebného obdobia, bude to jedna z prvých vecí, ktoré by mala opraviť vláda, ktorá nastúpi po parlamentných voľbách 2020 po de facto poslednej vláde Roberta Fica,“ uzatvára člen ústavnoprávneho výboru Dostál.

 

Foto – TASR

Comments

Komentáre