ImageAko by v referende o vstupe do Európskej únie hlasoval Harry Potter? Obávam sa že by mohol mať istý problém vhodiť do urny lístok so zakrúžkovaným „áno“. A nielen vzhľadom na svoj pôvod a tradičný britský euroskepticizmus.

Vo štvrtom pokračovaní príbehu nazvanom Harry Potter a ohnivá čaša sa brat Harryho najlepšieho priateľa Percy Weasley po úspešnom zavŕšení štúdia na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej zamestná na Ministerstve mágie konkrétne na Oddelení medzinárodnej čarodejníckej spolupráce. Dňom i nocou usilovne pracuje na splnení dôležitej úlohy – zjednotení hrúbky čarodejníckych kotlíkov. Celé jeho okolie sa síce na túto jeho podivnú aktivitu pozerá s pobaveným úsmevom sám Percy predtým vzorný študent teraz vzorný úradník je však skalopevne presvedčený o zmysluplnosti svojej úlohy. Všetkým zanietene vysvetľuje ako je potrebné prijať medzinárodnú normu ktorá bude regulovať hrúbku kotlíkov. Inak nastanú v čarodejníckom svete vážne problémy.

Európska únia síce zatiaľ nezriadila Ministerstvo mágie ale tendencia „regulovať hrúbku kotlíkov“ je v nej mimoriadne silná. Základom integrácie je myšlienka odstránenia bariér medzi európskymi krajinami. Dnešná podoba európskej integrácie je však stále viac o veciach typu medzinárodných štandardov na hrúbku kotlíkov. O tom ako zakrivený musí byť banán. Aká veľká musí byť broskyňa. Či sa rum môže volať rum. Či budeme môcť konzumovať bryndzu aj naďalej i bez toho aby si bačovia na salašoch zaviedli splachovacie záchody.

Voľný pohyb tovaru služieb a kapitálu sú určite dobré veci. Rovnako možnosť študovať pracovať alebo podnikať v ktorejkoľvek krajine únie. Zosilnený konkurenčný tlak v dlhodobom horizonte prospeje našej ekonomike. Aj také veci ako vynucovanie zákonov či podnikateľská kultúra sú v krajinách únie v lepšom stave než na Slovensku. Otázna však ostáva cena ktorú budeme musieť zaplatiť.

Pre dnešnú Európsku úniu sú totiž charakteristické všemožné regulácie stanovovanie nezmyselných kvót rast moci byrokracie centralizácia rozhodovania nahrádzanie vnútorných bariér vonkajšími vysoká miera prerozdeľovania nepružný sociálny systém. Reálne hrozí že namiesto moskovského socializmu tu budeme mať socializmus bruselský. V tom sa síce žije oveľa pohodlnejšie a príjemnejšie ale určite to nie je to čo Slovensko potrebuje. Západná Európa si snáď ešte istú čas môže dovoliť stagnáciu v dosiahnutom blahobyte Slovensko však potrebuje razantné reformy a viac ekonomickej slobody. Ak by únia mala byť tomu prekážkou (a signály že by to tak mohlo byť tu sú) tak cena za eurokampaňou nekriticky a jednostranne zvýrazňované pozitíva by mohla byť privysoká.

Budúcnosť máme vo svojich rukách. Nebudeme však o nej rozhodovať v referende 16. a 17. mája. Väčšina účastníkov referenda bude hlasovať za vstup. Ak nepríde dosť voličov Slovensko vstúpi do EÚ na základe rozhodnutia parlamentu. Skutočné rozhodnutie o našej budúcnosti však príde až potom: v budúcich diskusiách a sporoch o podobu a charakter únie.

Budúcnosť máme naozaj vo svojich rukách. Nerozhodne však o nej počet účastníkov referenda ale naša schopnosť obstáť v zápase s priaznivcami „regulácie hrúbky čarodejníckych kotlíkov“.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 10. mája 2003.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.