ImageVážený pán predsedajúci vážený pán minister vážené kolegyne vážení kolegovia

mal by som len pár otázok na margo tohto zákona ktoré neviem ani či adresovať ministrovi alebo všeobecne tejto snemovni.

Chcem sa spýtať či si naozaj myslíme že toto je vec ktorú by mal riešiť štát či toto je vec ktorú ak už ju rieši štát by ju mala riešiť Európska únia. Tie otázky znejú aj inak. Čo by sa stalo ak by takýto zákon neexistoval? Trh by nedokázal sa postarať o zlepšovanie ekodizajnu? Prečo sa má do takýchto vecí vôbec štát starať? Naozaj tomu nerozumiem. Rozhodne to nepovažujem za základnú úlohu štátu. Považujem to za zasahovanie štátu do podnikateľského prostredia nad nevyhnutnú mieru. Určite by to aj energeticky náročné výrobky aj spotrebitelia aj trh prežili keby nič takéto nebolo riešené zákonom.

A tá druhá otázka sa týka Európskej únie a toho či takéto veci majú byť koordinované harmonizované z úrovne Európskej únie. Zaoberali by sme sa dnes takýmto zákonom keby nebola príslušná smernica a keby tá smernica nebola zmenená? Mne trochu tento zákon pripadá tak že v Európskej únii si niekto kýchne a my prijmeme zákon potom si niekto smrkne a my ten zákon musíme zmeniť. Neviem či toto je dobrá cesta. Ďakujem.

Ondrej Dostál v NR SR: Načo je nám zákon o ekodizajne? /15.10.2010/

Zdroj: NR SR www.nrsr.sk

Zdroj: Prepis vystúpenia Ondreja Dostála v NR SR k návrhu zákona o ekodizajne zo dňa 15. októbra 2010 ktorý bol pôvodne zverejnený na webstránke NR SR tu.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.