Vážený pán minister financií Peter Kažimír,

dovoľujem si upozorniť Vás na možné porušovanie Legislatívnych pravidiel vlády SR zo strany Vami riadeného rezortu a požiadať Vás o zabezpečenie nápravy v tejto veci.

Ministerstvo financií SR predložilo minulý týždeň (v stredu 8.4.2015) do pripomienkového konania návrh novely zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickom výkone verejnej moci. Hoci ide o mimoriadne rozsiahlu novelu (desiatky strán textu, 122 bodov novely zákona o e-Governmente a zároveň novely ďalších 6 zákonov), ministerstvo predložilo návrh do skráteného pripomienkového konania, ktoré má skončiť dnes (vo štvrtok 16.4.2015), teda po ôsmich kalendárnych dňoch. Ako zdôvodnenie sa k tomu na Portáli právnych predpisov uvádza: „Skrátené MPK sa vyžaduje z dôvodu zabezpečenia úspešného ukončenia nadväzujúcich projektov financovaných z operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS). V projektoch OPIS sú nastavené lehoty, ktoré treba zákonom upraviť tak, aby bolo možné projekty úspešne ukončiť v súlade s platnou legislatívou.“

Zdôvodnenie skrátenia legislatívneho konania je podľa môjho názoru úplne neopodstatnené, nedostatočné a nezodpovedajúce Legislatívnym pravidlám vlády SR. Podľa čl. 13 ods. 6 Legislatívnych pravidiel vlády „Lehota na zaslanie pripomienok je 15 pracovných dní, ak predkladateľ neurčí dlhšiu lehotu.“ V odseku 7 sú vymedzené dôvody pre skrátené legislatívne konanie: „Ak nastanú mimoriadne okolnosti (ohrozenie ľudských práv a základných slobôd alebo bezpečnosti, ak hrozia štátu značné hospodárske škody, v prípade vyhlásenia núdzového stavu alebo opatrení na riešenie mimoriadnej situácie), ak hrozí nesplnenie záväzkov vyplývajúcich zo Zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii nedodržaním lehoty určenej na prebratie smernice Európskej únie, implementáciu nariadení alebo rozhodnutí Európskej únie, alebo ak ide o  návrh zákona mimo plánu legislatívnych úloh vlády z dôvodu naliehavosti v termíne, ktorý neumožňuje lehotu uvedenú v odseku 6 dodržať, možno pripomienkové konanie uskutočniť v skrátenej forme.“ Žiadny z týchto dôvodov podľa môjho názoru nenastal a ministerstvo tak skrátením pripomienkového konania postupuje v rozpore s Legislatívnymi pravidlami vlády. Potreba úspešného ukončenia projektov financovaných z OPIS nie je žiadnou mimoriadnou okolnosťou. Termíny pre čerpanie eurofondov sú dávno známe a na návrhu predmetnej novely pracovalo ministerstvo financií dlhodobo, podľa mojich informácií vyše roka. Považujem, za nekorektné a odporujúce Legislatívnym pravidlám vlády, aby po tak dlhej príprave poskytlo ministerstvo verejnosti a ostaným pripomienkujúcim subjektom len 8 dní na vyjadrenie a pripomienkovanie tak rozsiahleho návrhu.

Skrátenie pripomienkového konania je navyše neopodstatnené aj z toho dôvodu, že termín na predkladanie návrhov zákonov na májovú schôdzu NR SR uplynie už zajtra (v piatok 17.4.2015). A tento termín nemôže byť dodržaný ani napriek skrátenému pripomienkovému konaniu. Termín predkladania návrhov na nasledujúcu plánovanú schôdzu NR SR je 29. máj 2015. Tento termín by mohol byť zachovaný aj v prípade, žeby pripomienkové konanie nebolo skrátené.

Skrátenie pripomienkového konania bez dôvodov vymedzených v Legislatívnych pravidlách vlády je porušením ústavných práv občanov, najmä práva obracať sa na orgány verejnej moci s pripomienkami a návrhmi a práva podieľať sa na správe vecí verejných priamo.

Vzhľadom na vyššie uvedené Vás verejne vyzývam, aby ste zabezpečili odstránenie porušovania Legislatívnych pravidiel vlády Vaším rezortom a bezodkladne predĺžili možnosť pripomienkovania predmetného návrhu zákona na najmenej 15 pracovných dní, teda minimálne do 29. apríla 2015.

 

S pozdravom

Ondrej Dostál

predseda OKS

 

V Bratislave dňa 16. apríla 2015.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.