Voľte SASKU, krúžkujte štyroch kandidátov OKS
Sme presvedčení, že demokraticky orientovaní politici by mali spolupracovať a príbeh partnerstva SASKY a OKS je ukážkou toho, že to aj napriek rozdielom môže fungovať.
Vo voľbách 2023 štvoricu kandidátov OKS na kandidátke SASKY spolu s predsedom OKS Ondrejom Dostálom (č. 15), ktorý kandiduje za SASKU už tretíkrát, tvorí podpredseda OKS a expert na témy environmentálnej politiky Radovan Kazda (č. 20), ekonóm a bývalý prednosta bratislavského staromestského úradu Martin Mlýnek (č. 32) a talentovaná právnička a poslanecká asistentka Janka Benčíka Slávka Henčeková (č. 101), vďaka ktorej sme v tomto náročnom volebnom období rozlúskli už nejeden právny problém.
OKS je pravicová, občianska a prozápadne orientovaná strana.
Ako pravičiari sme presvedčení, že sloboda je dôležitá a štát by mal do životov ľudí a ekonomiky zasahovať čo najmenej, lebo ľudia vedia lepšie ako politici, či úradníci, čo je pre nich dobré.
Ako občianski konzervatívci si uvedomujeme význam liberálnej demokracie, teda historicky overeného systému založeného na zastupiteľskej demokracii, vláde práva, občianskych právach a slobodách, rovnosti občanov a rešpekte k menšinám.
Sme pripravení liberálnu demokraciu obhajovať voči všetkým jej nepriateľom.
Veríme, že Slovensko patrí na Západ, teda do EÚ a NATO, a že je naším životným záujmom, aby Ukrajina obhájila svoju slobodu a nezávislosť proti agresii zo strany Putinovho Ruska.
Ak dáte dôveru kandidátom OKS, nečakajte zázraky. Môžete sa však spoľahnúť, že sa budeme snažiť prispieť k tomu, aby Slovensko bolo slobodnejšou krajinou a aby ostalo liberálnou demokraciou a súčasťou Západu. So všetkým, čo k tomu patrí.
Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a od roku 2016 poslanec parlamentu za SASKU. V roku 2022 robil niekoľko mesiacov štátneho tajomníka ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej.
Ako člen ústavnoprávneho výboru upozornil na to, že Robert Fico nemá zákonom vyžadovanú dĺžku právnej praxe, aby sa mohol stať ústavným sudcom, a verejne varoval pred ustanovením Maroša Žilinku za generálneho prokurátora.
Patrí k najaktívnejším poslancom. Dokáže nájsť chyby v návrhoch zákonov, ktoré si iní nevšimnú, odhaliť pokusy o porušovanie parlamentných pravidiel, ale aj prísť s návrhmi, ako riešiť vzniknuté problémy. Ak chcete vedieť, čo sa práve deje v parlamente, spýtajte sa Ondreja.
„Celý život sa snažím prispievať k tomu, aby sa pomery na Slovensku menili k lepšiemu. Bez ohľadu na to, či som práve v nejakej verejnej funkcii alebo nie. Bol som novinárom, analytikom, aktivistom, pôsobil som v mimovládnych organizáciách, v komunálnej aj veľkej politike. Neverím na zázraky, ale mám skúsenosť, že poctivou prácou sa dajú veci postupne zlepšovať.“
Podpredseda OKS. Venuje sa environmentálnej politike písaním aj podnikaním.
Enviropolitike sa venoval aj v parlamente, kde bol dva a pol roka poslancom za OKS v klube SASKY.
Pred štrnástimi rokmi založil vydavateľstvo, ktoré dnes vydáva najčítanejšie odborné denníky o energetike, odpadovom a vodnom hospodárstve na Slovensku. Radovan je vždy v protiprúde k populistickej zelenej politike, v parlamente presadzoval osvedčené a fungujúce opatrenia.
„Environmentálnej politike sa venujem viac než dvadsať rokov ako novinár a analytik.
O tom, ako uvažujem o enviropolitike a čo v nej považujem za dôležité zmeniť, pravidelne píšem, vystupujem na konferenciách aj rozprávam v médiách. Mojou misiou je očistiť politiku, nielen tú zelenú, od populizmu, vnášať do legislatívy životného prostredia to, čo je osvedčené inde a funguje.
Životné prostredie potrebuje systémové reformy rezortu, prehľadné a stabilné environmentálne pravidlá. Musí opustiť populárne, no deštrukčné opatrenia vo forme príkazov a zákazov, ktoré presadzovali predchádzajúce vlády.
Zelená politika musí byť založená na vzdelaných a výkonných úradníkoch, dobrej vymáhateľnosti práva a transparentných podmienkach pre zelené investície.“
Podpredseda OKS a bývalý prednosta Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.
Takmer desať rokov pôsobil ako manažér v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Po absolvovaní štúdia ekonómie krátko pôsobil aj na Slovenskej akadémii vied.
„O verejné dianie sa zaujímam už viac ako dve dekády. V politike nie som žiaden nováčik. Trápi ma negatívny vývoj ekonomiky našej krajiny. Trápi ma, ako politici pristupujú k správe verejného majetku a financiám.
Politika nie je hra, každé rozhodnutie hlboko ovplyvňuje bežný život každého z nás. Slovensko potrebuje zodpovedné politické vedenie a stabilitu v legislatíve.
O našej budúcnosti musia rozhodovať skúsení ľudia, nie náhodne pozbieraní obyčajní ľudia z ulice a už vôbec nie komunisti a fašisti, ktorí už dnes pochodujú ulicami a ich čižmy skôr či neskôr našu slobodu a demokraciu udupú, ak sa im nepostavíme čelom.“
Právnička a asistentka poslanca parlamentu Janka Benčíka. Je mladá vekom, ale so skúsenosťami aj za niekoľko životov. Je až neuveriteľné, čo všetko môže jeden človek stihnúť za 32 rokov. Koľko sa naučiť, koľko na sebe pracovať a koľko pomáhať.
Slávka je v tomto unikát. Právo študovala na Slovensku, v Nemecku aj na pražskej Karlovej Univerzite. Prešla právnickou praxou v advokácii, na okresnom, ale aj na najvyššom súde. Skúsenosti má ako vysokoškolská učiteľka, analytička na ústavnom súde aj ako poradkyňa ministerstva spravodlivosti.
Okrem jej vedomostí a bohatých skúseností si na nej ľudia, ktorí ju mali možnosť spoznať bližšie, cenia pevné hodnotové ukotvenie a ochotu pomáhať slabším.
„O spravodlivosti sa hovorí veľa a z úst mnohých. Pre mňa to však nie sú len prázdne slová, ale konkrétne princípy a pravidlá, ktorých presadzovanie a vynucovanie je nevyhnutné nato, aby sme sa krok za krokom približovali k ideálu hodnoty spravodlivosti.
Základom spravodlivosti sú kvalitné pravidlá a na ich tvorbe sa chcem podieľať. Tieto pravidlá však nesmú zostať len na papieri. Nezaobíde sa to bez kvalitných inštitúcií so vzdelanými a morálnymi ľuďmi, ktorých potrebujeme motivovať a udržať na Slovensku.
Verím, že to dokážeme. Nebude to ale jednoduché a nebude to ani hneď. Chcem ale pracovať systematicky, s dlhodobými výsledkami, a nie ponúkať krátkodobé populistické “riešenia”.“