Ide o súčasť vlny, v rámci ktorej sa medzi ľuďmi programovo zasieva a šíri nenávisť a strach.
Podmienky na registráciu cirkví a náboženských spoločností sa od marca sprísnia.
Poslanci parlamentu prelomili veto prezidenta Andreja Kisku a opätovne schválili novelu zákona z dielne SNS. Prezident poslancom navrhoval, aby pri opätovnom prerokovaní zákon odmietli ako celok. Ako dôvod uviedol, že novela neprimerane zasahuje do základných práv a slobôd garantovaných ústavou.
K téme v Správach a komentároch diskutovali poslanci NR SR, predseda OKS Ondrej Dostál (klub SaS) a Karol Farkašovský (SNS).
Po novom by mali cirkvi a náboženské spoločnosti, ktoré sa chcú na Slovensku zaregistrovať, mať aspoň 50-tisíc plnoletých členov – občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku. V súčasnosti treba na registráciu 20-tisíc členov, v minulosti to bolo 10-tisíc členov.
Tento zákon je namierený proti moslimom, hoci v dôvodovej správe o tom nie je ani slovo. Používa sa princíp kolektívnej viny, podľa ktorého sa všetci moslimovia vnímajú ako teroristi, čo je nesprávne a nepravdivé.
Ondrej Dostál, poslanec NR SR, predseda OKS /klub SaS/, okrem iného v diskusii uviedol:
„Nechcem podceňovať to, čo sa deje okolo nás, máme tu migračnú krízu, máme tu islamský terorizmus, máme tu prejavy islamského radikalizmu, ale určite našu kultúru neohrozuje tých 2 000 moslimov, ktorí tu sú, našu kultúru a našu liberálnu demokraciu naopak ohrozuje vyvolávanie národnostnej, rasovej a náboženskej neznášanlivosti, ktoré má charakter možno decentný v návrhu Slovenskej národnej strany, veľmi vulgárny v prejavoch niektorých fašistických poslancov aj na pôde parlamentu, aj mimo neho. Veľmi, veľmi radikálny v prejavoch na sociálnych sieťach zo strany mnohých občanov, ktorí sa, ktorí sa radikalizujú a dochádza už aj k útokom, fyzickým útokom na, na moslimov žijúcich na Slovensku. Chcel by som pripomenúť, že v novembri dostali ocenenie Biela vrana Khadra Abdile, utečenkyňa zo Somálska 24-ročná, ktorá tu žije sama so svojím dieťaťom a v priebehu roka a pol bola 6-krát fyzicky napadnutá. Bola opľuvaná, vulgárne jej nadávali, hádzali na ňu kamene a Emília Trepáčová, pracovníčka Slovenskej katolíckej charity, ktorá sa jej zastala a dostala miesto nej. Čiže tu nehovoríme o nejakom nejakej abstraktnej nenávisti, ktorá možno raz spôsobí niečo zlé, to hovoríme o tom, že už dnes sú predmetom útokov aj slovných, aj fyzických. Moslimovia alebo v tomto prípade moslimky, ktoré, ktoré žijú na Slovensku, a to je veľmi nebezpečné.“