Nerozumiem, prečo nám Šebej zrušil aj priateľstvá na Facebooku, tvrdí predseda OKS a poslanec klubu SaS Ondrej Dostál v rozhovore s Karolom Sudorom pre Denník N.
Pred pár rokmi z OKS odišiel váš dlhoročný kolega František Šebej. Prakticky sa nezdravíte, nie ste už ani priateľmi na Facebooku. Vysvetľoval to tým, že hlasovanie, ktoré spôsobilo pád Radičovej vlády, považoval za takú hroznú nezodpovednosť, že s vami už nemohol pokračovať.
Ja som sa s ním zdraviť neprestal. V otázke eurovalu sa OKS zachovala tak, ako dlhodobo hovorila. Eurokritický až euroskeptický postoj k súčasnej podobe EÚ sme si pritom do veľkej miery vytvárali aj pod vplyvom článkov a názorov Fera Šebeja. My sme v ňom zotrvali, on sa nakoniec rozhodol inak.
Mali sme o tom dlhé diskusie, kde síce tvrdil, že by sme euroval mali podporiť, nebolo však úplne jasné, ako sa zachová pri hlasovaní a či nakoniec nezahlasuje spolu s nami proti. A už vôbec nie, že to bude mať taký dramatický dosah na náš vzťah.
Že z toho potom vyvodil dôsledky ako vystúpenie z OKS a prerušenie dovtedajších priateľských väzieb s nami, či už na Facebooku, alebo v osobnom živote, je jeho rozhodnutie.
My sme to až tak dramaticky nevnímali. Už predtým sme v strane mali na rôzne veci rôzne názory a vedeli sme normálne koexistovať. Ani dnes nemáme v OKS všetci na všetko rovnaký názor.
Neboli tam aj iné vážne nedorozumenia? Nechce sa mi veriť, že dlhoročné priateľstvá sa lámu iba na takejto veci.
V každom kolektíve existujú drobné nezhody, neregistroval som však nič také, čo by naznačovalo, že Fero Šebej buchne dverami. Ešte v deň hlasovania som bol svedkom toho, ako mu Peter Zajac hovoril, že by bol rád, aby ľudské väzby medzi nami ostali zachované, hoci sa rozhodol odísť zo strany.
Osobne nerozumiem, prečo mal potrebu odstrihnúť sa od nás tak silno, že mnohým z nás zrušil dokonca aj priateľstvá na Facebooku. Mne to urobil bez toho, aby som sa k nemu čo len trochu kriticky vyjadroval alebo mu niečo vyhadzoval na oči.
Naše hlasovanie o eurovale som bral ako vec rozdielneho názoru, veď ľudia bežne mávajú rôzne názory. On to však vyhodnotil tak, že zabuchol dvere, a my to už musíme len rešpektovať.
Je vám to ľúto?
OKS vždy bolo veľmi malé spoločenstvo z veľkej miery založené na osobných väzbách a vzájomnej dôvere. Keď odišiel, bolo nám to ľudsky ľúto a po tom všetkom, čo sme spolu prežili, sme tomu nerozumeli.
Pri páde Radičovej vlády ste vedeli, že euroval o pár dní aj tak prejde hlasmi Smeru, ktorý vyhrá predčasné voľby. Peniaze ste teda nezachránili a Smer mohol štyri roky ubližovať krajine. SaS sa dodnes odvoláva na principiálnosť, nie je však lepšie niekedy z nej zľaviť v záujme toho, aby krajinu neovládlo zlo?
V roku 2010 som bol jediným poslancom slovenského parlamentu, ktorý hlasoval už proti vytvoreniu eurovalu. V roku 2011 pri jeho navyšovaní som teda hlasoval v súlade so svojím presvedčením a dnes by som konal rovnako.
Spravili sme síce chybu, nie však ako OKS alebo SaS, ale celá koalícia, lebo sme neboli schopní sa o téme dlhšie baviť, čo potom znamenalo vyhrotenie veci až do pádu vlády.
Na druhej strane si pamätám aj to, aká atmosféra v koalícii panovala. Som si istý, že keby vláda nepadla na eurovale, stane sa to na niečom inom. V Radičovej vláde sa totiž jasne oslabovala vôľa ďalej spolu vládnuť. Euroval bol iba zámienka, nie skutočná príčina rozpadu.
…
Celý rozhovor Karola Sudora s Ondrejom Dostálom je k dispozícii predplatiteľom Denníka N tu.
Ondrej Dostál sa narodil v roku 1971, je vyštudovaný sociológ a právnik. V minulosti pôsobil ako komentátor denníka Sme, hovorca a člen Demokratickej strany a riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Aktuálne je predsedom OKS, bratislavským komunálnym poslancom a parlamentným poslancom v klube SaS. V parlamente bol aj v rokoch 2010 až 2012 v klube Most-Híd.