František Šebej bol v minulom volebnom období predsedom eurointegračného výboru slovenského parlamentu. Dnes zamestnaný nie je. Raz do týždňa trénuje skupinu detských karatistov a najmä píše.
Mám dohodu s týždenníkom Domino Fórum že im robím do každého čísla článok na jednu-dve strany. Väčšinou so zahraničnopolitickou témou. Snažím sa písať snažím sa publikovať. S Inštitútom pre verejné otázky pripravujeme už dlhšie výskum vzťahov a postojov medzi Európou a Amerikou z pohľadu Slovenska. Výskum takých otázok ako sú korene a príčiny antiamerikanizmu. Tu sa mienim intenzívne angažovať. Podieľam sa na jednej publikácii Spoločnosti pre zahraničnú politiku a už veľmi dlho nosím v hlave nápad na väčšiu knižku.
O čom?
Ešte predtým ako som sa ocitol v parlamente som prednášal politológom o psychológii veľkých skupín psychológiu davu. Nazhromaždil som obrovské množstvo materiálu aj svojich vlastných úvah a chcel by som z toho vytvoriť zbierku esejí.
Pre aký okruh čitateľov bude určená? Pre odbornú verejnosť?
Ťažko povedať či pre odbornú. Skôr by som povedal že pre vzdelanejších čitateľov ktorí sa zaoberajú pohybmi väčších skupín z pohľadu psychológa.
Uživí vás táto robota?
Myslím že áno. Celkom určite nebudem odkázaný na výpomoc štátu. Časom sa chcem vrátiť k prednášaniu. Povedzme o pol roka.
Ako s odstupom času hodnotíte voľby a to ako v nich obstála OKS?
Nemáme presné údaje ale máme dojmy. Aj ľudia ktorí nás rešpektujú uznávajú čo sme urobili a zdieľajú s nami naše názory. Mnohí nás nevolili z dôvodu strachu z prepadnutia ich hlasu. Chceli zabezpečiť priaznivý pomer hlasov v budúcom parlamente podporu pre nemečiarovské a nepopulistické strany čo je pochopiteľná motivácia. Na druhej strane sme mysleli že už je čas aby ľudia nemuseli voliť so strachom. A nakoniec napriek našej aktivite v parlamente a tomu že sme presadili veľa dobrých vecí sme boli ako strana prakticky neviditeľní.
Čo je s OKS dnes?
Existuje ďalej. Zúčastňujeme sa na mnohých miestach Slovenska v komunálnych voľbách v koalíciách niekde aj sami. OKS sme nezakladali na jedno použitie. Pokračujeme ďalej.
Ako často sa stretávate s kolegami?
Pomerne často my si máme čo povedať aj mimo politiky. Uvidíme ako to bude v budúcnosti. Každý má svoj život určite nebudeme spolu každý deň tak ako sme bývali v parlamente.
Ako predpokladáte že bude spravovať štát nová vláda?
Za daných okolností keď zabudnem na náš vlastný neúspech je vzhľadom na zastúpenie v parlamente vláda najlepšia možná a predstaviteľná. Držím jej palce aby sa aspoň časť základných nevyhnutných reforiem podarila.
Aký vývoj by bol do budúcnosti pre OKS najvýhodnejší? Predčasné voľby?
Predčasné voľby nemôžu byť pre nás dobré pretože by poškodili krajinu. Nie som ochotný sa na to pozerať z perspektívy jednej politickej strany.
Z pohľadu budúcich volieb: čo by strane pomohlo keby sa stalo? Okrem vašej vlastnej aktivity?
Povedať čo by bolo dobré pre nás a zlé pre iných?! Vo všeobecnosti by pre nás bolo dobré keby sa na Slovensku podarilo uskutočniť čo najviac reforiem. Vyprofilovať sa na neúspechu tejto vlády by sa mi zdalo príliš cynické.
Ale je to možné.
Možné to je ale bola by to pre všetkých tá horšia cesta.
Je vám ľúto za prácou v parlamente?
Viete čo? Nie je. Akosi mi odľahlo. Pre mňa bola tá sociálna stránka práce v parlamente teda každodenné stretávanie sa v jednej miestnosti so zvlášť exotickými poslancami napríklad za HZDS pomerne veľkým psychickým zaťažením a nemôžem povedať že by mi to chýbalo. Niektorí ľudia z parlamentu mi však chýbajú – napríklad kolegovia z KDH.
Videli ste ustanovujúcu schôdzu nového parlamentu? Poznáte nových poslancov?
Z tých čo boli v predchádzajúcom parlamente poznám všetkých. Aj keď s niektorými som sa v živote nerozprával. Z tých ostatných zopár zbežne poznám ale väčšinu som v živote nevidel. Zdali sa mi nudní.
Marcel Vlna uverejnené v denníku SME dňa 3. novembra 2002.