V sérii online rozhovorov SME (www.sme.sk) pokračujeme s podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany (OKS) PETROM TATÁROM. Diskusia sa uskutočnila v utorok 1. októbra 2002.
Pán Tatár môžete sa vyjadriť k výsledkom volieb? Myslíte že budúca vláda má pri 78 kreslách šancu vydržať štyri roky?
„Áno aj keď to bude mať ťažké. Časť koalície chce dobiehať čo nestihli v minulom volebnom období a pribudlo ANO.“
OKS navrhovala vo svojej predvolebnej kampani model zoštíhlenia vlády na 10+1. Súčasná vládna štvorkoalícia však razantnejšie zoštíhlenie vlády asi v súčasnosti nepredpokladá. Plánuje OKS zasahovať a zúčastňovať sa na bojisku spoluprácou s niektorou z koaličných strán?
„Naše návrhy zákonov a program budeme presadzovať mimo parlamentnej opozície.“
Prejavila tvoriaca sa vláda záujem o dôchodkovú reformu ktorú ste pripravili?
„Našu dôchodkovú reformu sme nielen napísali ale budeme ju aj presadzovať a verejne kontrolovať čo budúca vláda dokáže.“
Ako vidíte pôsobenie OKS na politickej scéne v nasledujúcich štyroch rokoch?
„Budovať štruktúry zveľaďovať program pripravovať ľudí zúčastniť sa na komunálnych voľbách a kontrolovať činnosť budúcej vlády z opačnej strany ako súčasná parlamentná opozícia.“
Je možné že OKS splynie s niektorou z väčších strán? (KDH SDKÚ…)
„OKS nie je stranou na jedny voľby získavame nových členov a mladých ľudí 10-tisíc hlasov za náš program je dobrý základ pre ďalšiu prácu OKS.“
Prečo také vysoké percento majú komunisti keď každému musí byť jasné že staré časy (nízke ceny školstvo a zdravotníctvo zdarma) sa nevrátia?
„Trinásť rokov kompromisov a nedôsledných reforiem nestačí ani na zmenu spoločnosti ani na zmenu myslenia. Čaká nás ďalšia tvrdá práca.“
Neberte to osobne ale pokiaľ strana získa také mizivé percento preferencií prečo sa už jednoducho nepoberie do politického dôchodku? A zbytočne tu mútite vodu.
„Od novembra 1989 sme nastoľovali kľúčové verejné a politické témy ktoré sa vždy ukázali ako verejné záväzné. Za posledné štyri roky to bola dôchodková reforma šetrenie verejných financií plus znižovanie daní a odvodov zdravotnícka reforma reformy v poľnohospodárstve. To stále platí.“
Na čom reálne chcete teraz pracovať konkrétne?
„Hneď idú komunálne voľby. V dôchodkovej reforme sledovať či ju vláda naplní alebo podlezie latku. Predkladať vlastné návrhy pre poľnohospodárstvo ekonomiku a sociálnu oblasť a proti korupcii.“
Nebudú komunálne voľby pre vás porážkou číslo dva čo od nich očakávate?
„Do komunálnych volieb vstupujeme všade kde máme kvalitných kandidátov a uzatvárame predvolebné koalície.“
Pán Šebej povedal že po voľbách 2002 nastane veľké vytriezvenie. Myslíte si že má taký názor aj teraz ale si myslí že voľby dopadli nad očakávanie dobre?
„Prekvapením bola výmena rolí Smeru a SDKÚ. Pozitívom bolo vypadnutie asi 15 percent HZD nacionalistov a socialistov. Budúcu vládu čaká ich spoločný opozičný populistický nápor aj známe riziko kompromisov. Bude záležať na pevnosti postojov.“
Hovorí sa že voľby na Slovensku dopadli lepšie ako v celom zvyšku V4. Máte aj vy taký názor?
„Slovensko sa politicky stalo stredoeurópskou krajinou bude dobre ak sa tieto očakávania úspešne naplnia.“
Boli ste dlhoročným členom DS. Dokedy bude ešte pán Kaník vydávať svoje porážky za víťazstvá veď ťahá celú stranu za nos?
„Je vecou DS že sa rozhodla spojiť s SDKÚ.“
Zdá sa že HZD vzniklo oveľa neskôr (ako OKS) a dotiahlo to ďalej! Nevidí sa mi správne že sa vyhovárate na krátku trvanlivosť OKS.
„Nesocialistických voličov je na Slovensku ešte stále menej ako všetkých ostatných. V spolupráci s nimi nás pribúda.“
Myslíte si že nová vládna koalícia by mala dať do programového vyhlásenia zavedenie rovnej dane aj keď napríklad z vyššieho základu 18-19 percent?
„OKS navrhuje rovnú daň 16 percent a čo najskôr dokonca celkom zrušiť daň z príjmov. Nechajme sa prekvapiť.“
Dve otázky: Ako presvedčí OKS ľudí že ak budú voliť ich tak im hlas neprepadne (to bol môj problém tieto voľby)? Podporujem konzervatívnu politiku ale niekedy sa mi zdá že vo vašej strane sú často práve liberáli je to tak?
„Je nás čoraz viac čo chceme pre OKS pracovať. Náš ekonomický program vychádza z liberálnej ekonomiky so silným konzervatívnym prvkom osobnej zodpovednosti každého účastníka trhu.“
S čím aktuálnym prichádza OKS v oblasti zdravotníctva poľnohospodárstva a sociálnych reforiem v zmysle nečakať kým niekto spraví chybu ale zviditeľniť sa?
„Zdravotnícku reformu sme iniciovali spolu s Rudolfom Zajacom a navrhli sme ešte úspornejší režim. Sme jediní kto presadzuje v poľnohospodárstve dôslednú ochranu súkromného vlastníctva a úplné trhové princípy nielen u nás ale aj v EÚ. Napísali sme zákon pre dôchodkovú reformu a pripravili zmeny v celom sociálnom systéme aby bol transparentný adresný a efektívny. Niektoré kľúčové návrhy zákonov postupne predkladáme verejnosti.“
Čítal som váš volebný program – nechcete do budúcnosti prehodnotiť kľúčové body zahraničnej politiky? Zdá sa mi až príliš proamerická.
„OKS ctí nadovšetko osobnú slobodu jednotlivca a ľudskú dôstojnosť. Nebudeme nikdy tolerovať terorizmus ani iné ohrozenie týchto hodnôt aj keď sa socialistická časť Európy toho bojí.“
Individuálne slobody a ľudskú dôstojnosť o tom niet pochýb myslím si však že programové priority v oblasti zahraničnej politiky nie sú práve prioritami politiky EÚ.
„Zahraničná politika OKS vychádza z hodnôt nie z okamžitej účelnosti a takúto politiku robia USA Veľká Británia Austrália ale nie všetky európske štáty. Aj Európa bude musieť prehodnotiť nielen zahraničnú ale aj ekonomickú politiku aby bola konkurencieschopná a ochránila bezpečnosť svojich ľudí.“
USA sa správajú na medzinárodnej scéne v poslednom čase tiež nejako čudne. Niektoré ich interpretácie hodnôt sú diskutabilné.
„USA sú aj hodnotovo aj svojou silou aj útokom 11. septembra na čele svetového zápasu s terorizmom. Želám si aby bol víťazný.“
Skrátený záznam uverejnené v denníku SME dňa 3. októbra 2002.