To som ešte v slovenskom parlamente nezažil. Keď sa Igor Matovič poslancov spýtal kde boli keď za jeho návrh na zmrazenie platov poslancov hlasovalo len štrnásť poslancov Obyčajných ľudí OKS a SaS plénum sa naňho oborilo a predsedajúci Béla Bugár pohrozil že mu vypne mikrofón.
Igor Matovič pritom povedal len pravdu. Jeho návrh na zmrazenie platov poslancov až do vyrovnaného rozpočtu je drakonický ale ako chceme dosiahnuť v dnešnej kríze zdržanlivosť lekárov či učiteľov ak nie vlastným príkladom? Ani trojpercentný pre nás ešte stále nedosiahnuteľný deficit pritom dlhovú krízu nerieši. Aj on znamená nevyhnutnosť požičiavať si každoročne peniaze na splácanie dlhov a úrokov z dlhov. A dlhopisy v súčasnej kríze nie sú alebo sa stávajú drahé ako nikdy.
Eurovaly a europáky prestávajú byť hlavnou témou dňa. Stávajú sa ňou riešenia ako eurobondy čiže spoločné európske dlhopisy ktoré však riešenie krízy len naďalej odkladajú. Zadlžené štáty sa ich domáhajú lebo ponúkajú pôžičky za dostupné úroky a krajiny ako Nemecko ich odmietajú lebo nikoho nenútia šetriť reformovať riešiť krízu.
Najnovším pokusom je francúzsko-nemecký návrh paktu stability. Mal by pod sankciami kontrolovať rozpočtové deficity jednotlivých štátov. Obchádza však Lisabonskú zmluvu ktorá zásah do národných rozpočtov nedovoľuje. Český prezident Václav Klaus opisuje stretnutia európskej dvadsaťsedmičky takto: „Pani Merkelová odíde so Sarkozym do vedľajšej miestnosti o pol hodiny sa vrátia jeden z nich má v ruke papier a hovorí: prichádzame s návrhom. A návrh je prijatý. Toto je tandem ktorý je dnes najvýznamnejšou inštitúciou EÚ aj keď sa neopiera o nijaké zmluvy a paragrafy“.
Tandem Merkozy zavial aj nad slovenským parlamentom. Jediným skutočným riešením je však napriek kriku poslancov vyrovnaný štátny rozpočet. A referendum pri každom pokuse prenášať na Európsku úniu nové a nové kompetencie národných štátov.
Článok bol uverejnený v týždenníku regionPRESS dňa 2. decembra 2011.
Aký je váš názor? Diskutujte s OKS na Facebooku!