ImageMesiace trvajúca diskusia o zmene daňovo-odvodového systému sa opiera zo strany navrhovateľov o tri falošné tvrdenia – že každá reforma je bolestná že existuje veľké množstvo živnostníkov z donútenia a že ich počet ustavične rastie.

Mätúca rétorika

Všetky tri tvrdenia sú zavádzajúce. Na prvé možno odpovedať jednoducho. Za reformu daňovo-odvodového systému nemožno pokladať naháňanie peňazí za zvyšovanie odvodov samostatne zárobkovo činných osôb do štátnej kasy ale len zjednodušenie a sprehľadnenie celého systému ktoré prináša reálne finančné úspory celý systém debyrokratizuje a uľahčuje prácu miliónom ľudí. To je skutočná reforma ktorú podporujeme rovnako ako živnostenské zväzy dohodári a ľudia v slobodných povolaniach.

Druhé tvrdenie o živnostníkoch z donútenia pochádza z dielne Štatistického úradu ktorému sa nedávno takmer podarilo zmariť sčítanie ľudu. Je to tvrdenie nezmyselné. Vo svete slobodných rozhodnutí je absurdné hovoriť o nútenej práci. Je to rétorika z čias neslobody. Rovnako sú nedôveryhodné čísla ktoré majú dokumentovať masu živnostníkov z donútenia. Vychádzajú z údajov popierajúcich elementárne zásady výskumov verejnej mienky. Najnepoctivejšími sú poplašné správy o katastrofálnom náraste počtu živnostníkov. Nijaké údaje a to ani ministerstva financií ich za posledný čas nepotvrdzujú. Počet živnostníkov a celkovo SZČO v posledných štyroch rokoch dramaticky nevzrástol naopak v minulom roku klesol. Ostáva sa len pýtať komu a čomu má takáto zavádzajúca rétorika slúžiť.

Naše požiadavky

Postoj OKS potvrdený spoločnou Deklaráciou zo zástupcami živnostenských zväzov a Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu je dlhodobo jasný a čitateľný. Naše spoločné požiadavky smerujú k oddeleniu skutočnej reformy daňovo-odvodového systému od balastu ktorý má zakryť poškodzovanie tých čo sa živia vlastnou prácou a často živia aj svoje rodiny a ďalších zamestnancov. Sú to státisíce ľudí tvoriacich najväčší potenciál zamestnanosti na Slovensku.

Naše spoločné požiadavky možno zhrnúť do niekoľkých bodov. Smerujú k tomu aby reforma nepoškodzovala ľudí ktorí majú na nej prirodzený záujem. Žiadame aby výška paušálnych výdavkov a limit celkového ročného príjmu boli ponechané na úrovni platnej k 30. júnu 2010. Aby percentuálna sadzba sociálneho odvodu pre SZČO bola stanovená vo výške 9 percent. Aby do vymeriavacieho základu pre odvody boli zahrnuté len tie príjmy ktoré v ňom boli zahrnuté k 30. júnu 2010. Aby podmienka minimálneho príjmu za rok pre povinnú registráciu a platenie sociálnych odvodov SZČO bola zachovaná a to aspoň vo výške 3 83496 eura. Aby boli na princípe dobrovoľnosti zavedené licencie. Aby pri príjmoch z dohôd bol zachovaný súčasný stav a neboli predmetom zvyšovania odvodov.

Svet ako plot

Zmysel nášho návrhu je najzreteľnejší na pozadí dnešnej celosvetovej krízy. V rozumných krajinách si už uvedomili že jedným z kľúčových riešení je schopnosť oprieť sa o vlastné ekonomické zdroje. Preto ich neničia ale podporujú. Lebo sú najpružnejšie a najmenej náchylné podliehať krízovým stavom. Živnostníci dohodári ľudia v slobodnom povolaní tradiční remeselníci drobní a strední podnikatelia ale aj celkom nové povolania súdni tlmočníci prekladatelia umelci v slobodnom povolaní ambulantní lekári študenti zamestnanci a dôchodcovia ktorí si cez dohody prilepšujú na živobytie utvárajú dnešný pružný systém zamestnanosti ktorý je nevyhnutnosťou trhu práce lebo len on bude schopný zabezpečiť trvalú zamestnanosť a schopnosť obstáť v súťaži s našimi susedmi v Česku Rakúsku Maďarsku. Je preto absurdné najživotaschopnejší segment pracovného trhu ktorý sme prácne dvadsať rokov budovali začať práve teraz ničiť. Bol by to najväčší prehrešok proti budúcnosti Slovenska. Navrhovatelia zákona sa najčastejšie oháňajú spravodlivosťou. Je to však spravodlivosť ľudí ktorí vidia svet ako plot a chcú ho obstrihávať dovtedy kým z neho nič neostane. Alebo vôbec nerozumejú skutočným potrebám dnešného sveta.

Článok bol uverejnený v denníku Hospodárske noviny dňa 7. septembra 2011.

Comments

Komentáre