title=S menom Petra Tatára (52) sa spája vydávanie samizdatu Bratislava nahlas! V roku 1989 patril k „chlapcom vo svetroch“ ktorí sa schádzali v sídle Verejnosti proti násiliu. Bol poslancom slovenského parlamentu. V súčasnosti ho na post bratislavského župana kandiduje Občianska konzervatívna strana.

Strana ktorej ste predsedom vznikla rozštiepením Demokratickej strany. Prečo k nemu došlo?

Po 89. roku väčšina z nás čo sme prišli k moci volila zmenu. Ukázalo sa však že nie každý bol aj za zmenu morálky. Pre asi 200 členov bolo neprijateľné prepojenie ekonomiky a politiky z čoho mohol plynúť osobný prospech. Preto vrátane mňa z DS odišli. Som však presvedčený že politika sa dá robiť s čistými rukami a poctivo.

Ste málopočetná strana. Nebolo pre vás výhodnejšie vytvoriť volebnú koalíciu?

V Košiciach máme s KDH spoločného kandidáta na župana ale v Bratislavskom kraji sme nechceli ísť do nejakých divokých koalícií. Držíme sa svojich hodnotových zásad.

Uchádzate sa aj o poslanecké kreslá v krajskom zastupiteľstve?

Áno v Bratislave sme dali na kandidátku trinástich vo volebných obvodoch Pezinok Senec a Malacky po jednom.

Ako hodnotíte šance OKS?

V Bratislave sme známi predpokladám že tu uspejeme. Závisí aj od toho či volič uprednostní osobu mediálne známu alebo toho o kom vie že svoj cieľ naozaj splní.

Čo by ste ako župan zmenili?

Za podstatné považujem šetrné a transparentné hospodárenie. Verejnosť by mala vedieť na čo konkrétne koľko korún z prostriedkov samosprávy ide a komu a v akej hodnote sa zadávajú zákazky. Vyvíjal by som iniciatívu za zníženie daní z motorových vozidiel. Suma ktorá sa takto zinkasuje by mala ísť prednostne na cesty. Katastrofálna situácia je na prístupových komunikáciách do mesta. Považujem preto za nutné dobudovať dopravné prepojenie okolitých obcí s mestom. Ako župan by som podporil stavbu metra. Argument že pre polmiliónové mesto sa nevyplatí neprijímam. Treba vychádzať z toho že Dunaj a Karpaty vytvárajú lievik cez ktorý sa ťažko a dlho prechádza. Preto treba zísť pod zem. Okrem trvalo bývajúcich sa v meste pohybuje okolo 150-tisíc ľudí dochádzajúcich za prácou štúdiom do zdravotníckych zariadení. Musíme rátať s tým že mesto sa ako súčasť euroregiónu bude naďalej rozrastať. Zastávam názor že krajská samospráva má chrániť občana. Musí mať vyváženú sociálnu politiku pomáhať ľuďom v hmotnej núdzi no nie tak aby pomoc len pasívne prijímali. Občanom na invalidnom a starobnom dôchodku treba poskytnúť dostupnú podporu aj s účasťou rodiny. Za samozrejmosť považujeme pomoc rodinám. V nijakom prípade by župa nemala podnikať. Rovnako ani volení funkcionári či pracovníci úradu. Predišlo by sa tak podozreniu že ktosi zneužíva svoje postavenie.

Alena Kopřivová uverejnené v denníku Pravda dňa 5. novembra 2005.

Comments

Komentáre