title=Koalícia by podľa poslanca OKS Ondreja Dostála mala už uznať politickú realitu že v rámci koalície existujú ešte dva subjekty OKS a OĽ. Aké majú poslanci OKS výhrady k zákonom ktoré budú predložené na marcovej schôdzi? Zlepšili sa ich vzťahy s Bélom Bugárom?

Na marcovej schôdzi parlamentu budú niektoré problematické zákony s ktorými nie všetci členovia koalície súhlasia. Majú poslanci OKS výhrady k niektorým z nich prípadne sú niektoré pri ktorých stále neviete či ich podporíte?

Poslanci OKS sa v NR SR snažia presadzovať program OKS a z hľadiska programového smerovania OKS posudzujeme aj návrhy zákonov. Máme problém napríklad s tým že sa vláda v novele tlačového zákona neodhodlala úplne zrušiť právo na odpoveď a chce ho iba okresať. Nevylučujem že budeme mať pripomienky aj k iným zákonom zatiaľ však neviem o probléme pre ktorý by sme mali hlasovať proti niektorému z vládnych návrhov zákonov na najbližšej schôdzi.

Problematický sa ukazuje aj návrh premiérky a ministrov Mičkova a Simona rozdávať sociálne odkázaným občanom múku a cestoviny. Poslanci KDH majú výhrady. Hovoria o socializme a analytici zase o žobračenkách. Súhlasíte s takýmto riešením pomoci?

Keď som o tom návrhu počul prvýkrát zdalo sa mi to ako dosť uletený nápad. Rozhodne to nie je žiadne systémové riešenie. Sociálna politika by sa nemala robiť plošným rozdávaním cestovín ale adresnou pomocou tým ktorí si nevedia pomôcť sami a hlavne vytváraním motivačného prostredia pre aktivitu ľudí. Na druhej strane keď som počul vysvetlenie ministra Simona že ide o využitie prostriedkov ktoré nám odsúhlasila EÚ na základe žiadosti Ficovej vlády musel som uznať že postup súčasnej vlády je racionálny. Zrejme by nebolo dobrým riešením vzdať sa financií ktoré nám už niekto odsúhlasil. A viem si predstaviť že napríklad v rómskych osadách môže mať zmysel aj takáto forma pomoci. Pár kíl múky a cestovín pre chudobného Róma v osade na východnom Slovensku má inú hodnotu ako napríklad pre priemerného obyvateľa Bratislavy.

Nemala sa premiérka o takomto riešení najprv baviť so všetkými partnermi koalície?

Asi mala. OKS opakovane upozorňuje že komunikácia v koalícii nie je dostatočná. Ale rozdávanie múky a cestovín určite nie je najvážnejší problém tejto koalície.

V minulosti ste naznačili že máte problém s informovaním Bélu Bugára o záveroch koaličných rád. Ešte stále tieto problémy pretrvávajú a chýbajú vám informácie?

Nepozoroval som nejaké dramatické zmeny. O niektorých veciach hovoríme s predsedom poslaneckého klubu Lászlóm Solymosom alebo v rámci klubu. V niektorých prípadoch sme prizvaní k diskusii o pripravovaných návrhoch zákonov. Ale sprostredkovaná informácia nikdy nemôže plnohodnotne nahradiť priamy kontakt a ad hoc prizývanie k niektorým otázkam nie je systémovým riešením.

Poslanci hnutia Obyčajných ľudí chcú chodiť na koaličné rady aby mali informácie priamo od zdroja. Chceli by ste aj vy chodiť na koaličné rady?

Bolo by to racionálne riešenie.

Mali by štyri koaličné strany (SDKU – DS KDH Most – Híd a SaS) v rámci ďalšej stability a fungovania koalície pozývať dva subjekty OKS a hnutie OĽ na zasadnutia koaličných rád?

Som presvedčený že priama účasť zástupcov OKS a OĽ na koaličných radách a ostatných rokovaniach koalície by prispeli k lepšej komunikácii v rámci koalície a tým aj k lepšiemu fungovaniu koalície.

Je riešením stability aj podpísanie dodatku ku koaličnej zmluve o vstupe ďalších dvoch subjektov do koalície?

Či to bude dodatok ku koaličnej zmluve alebo niečo iné nie je podstatné. Ale tváriť sa že OKS nie je samostatnou politickou stranou je iba zakrývaním si očí pred realitou. A podobné je to aj pokiaľ ide o Obyčajných ľudí. Z formálneho hľadiska síce ešte nie sú politickou stranou ale nepochybne sú samostatnou politickou silou. Zakrývanie si očí pred realitou nie je riešením problému ale zdrojom budúcich problémov a zbytočných napätí a konfliktov.

Poslanci Igora Matoviča majú opäť výhrady k zákonom ktoré budú predložené na marcovej schôdzi. Chcú si vraj vypočuť aj argumenty Smer – SD k zákonu o privatizácii teplární. Je to podľa vás normálne?

Počúvať argumenty opozície nie je samé o sebe problém. Na to nevidím nič zlé. Iná vec je či by pravostredová vládna koalícia mala v otázke privatizácie skákať podľa toho ako jej bude ľavicová opozícia pískať. Postoj OKS k privatizácii je úplne opačný ako naznačujú svojimi výhradami OĽ. OKS je ako pravicová strana za čo najširšiu privatizáciu nielen teplární ale aj ostatných majetkových podielov štátu v iných podnikoch. Nie je úlohou štátu venovať sa podnikaniu.

Vydierajú poslanci OĽ podľa vás koalíciu?

Tak by som to necharakterizoval. Poslanci OĽ presadzujú svoj program. A to že to niekedy vyzerá divoko je aj dôsledok toho že sa koaličná štvorka dlho tvárila akoby tu Obyčajní ľudia neexistovali a predpokladala že musia automaticky podporiť všetko na čom sa iní bez ich účasti dohodnú. Ale tak to nemôže dlhodobo dobre fungovať. Ani vo vzťahu k OĽ ani vo vzťahu k OKS. Bez ohľadu na rozdiely v osobnom štýle či politických názoroch. Koalícia by už mala konečne uznať politickú realitu lebo dohadovanie o vzťahoch a komunikácii iba zbytočne odčerpáva energiu ktorá je potrebná na riešenie reálnych problémov tejto krajiny a jej občanov.

Rozhovor bol pôvodne publikovaný na stránkach spravodajského portálu aktuality.sk dňa 7. marca 2011.

Comments

Komentáre