title=Je proti zvyšovaniu odvodov pre živnostníkov štát by podľa neho radšej mal zrušiť nepotrebné úrady. Očakáva že koalícia bude musieť počítať aj s jeho Občianskou konzervatívnou stranou.
Predseda OKS Peter Zajac v rozhovore pre denník Hospodárske noviny.

 

OKS vystúpila proti návrhu odvodovej reformy Ivana Mikloša. Čo vám na nej prekáža?

Sme v absolútnej zhode s ministrom v tom že chceme zjednodušiť odvodový systém. Sme za to aby sa postupne znížili odvody pre zamestancov čím by sa zmiernil rozdiel medzi živnostníkmi a bežnými pracovníkmi. Nesúhlasíme však s tým aby reforma systému išla na úkor živnostníkov samostatne zárobkovo činných osôb a dohodárov. Nevidíme na to žiadny racionálny dôvod.

Nemáte pocit že množstvo dohodárov a živnostníkov v súčasnosti pracuje pre firmy rovnako ako bežní zamestnanci a vyhýbajú sa tak plateniu odvodov?

Za posledné dva roky nedošlo k žiadnemu dramatickému prechodu od zamestnancov k živnostníkom. Svedčia o tom aj čísla ministerstva financií. Na druhej strane ak sa urobí celá reforma a znížia sa odvody pre zamestnancov bude dosť času na to aby sa ukázalo ako bude celý systém fungovať. Ak naozaj existujú vrstvy živnostníkov ktorí sú nimi zo špekulatívnych dôvodov tak potom treba nájsť racionálne nástroje. Považujem však za nepoctivé označiť celú túto skupinu že sú to špekulatívni živnostníci keď o tom nesvedčia fakty.

Na zneužívanie poukazujú ľudia z praxe a naznačuje to aj štatistika. Podľa pracovného portálu profesia.sk stúpli ponuky práce na živnosť o štvrtinu a na dohodu takmer o polovicu.

Je evidentné že v našej spoločnosti sú ľudia ktorí sa pohybuje v sivej ekonomike. Môžu to byť aj živnostníci ale aj zamestnanci bez zmluvy teda zamestnaní na čierno. No nevieme koľko je ich je. Treba počkať na zjednodušenie systému a znižovanie odvodov pre zamestnancov. Okrem iného to má mať aj taký efekt že pre zamestnávateľov nebude dôvod vytláčať zamestnancov na živnosť.

Treba si uvedomiť aj to že sa neustále menili nastavenia parametrov reformy a tým si vláda pohnevala širokú vrstvu ekonomicky aktívnych ľudí ktorí volili túto garnitúru a ich smerovanie je stredopravé. Nepamätám sa že by nejaká vláda u nás takýmto spôsobom išla proti svojim vlastným voličom. A neexistuje na to ani žiaden dôvod.

Premiérka však upozornila aj na to že tí ktorí dnes platia nízke odvody budú mať aj veľmi nízke dôchodky. Nie je to dostatočný dôvod?

Samozrejme že treba riešiť aj túto otázku. Oni však vedia do čoho idú. Rovnako tak nemajú nárok na dovolenku a ďalšie zamestnanecké výhody. Aj preto nie je dôvod tvrdiť že sú zvýhodnení oproti zamestnancom. Pre spoločnosť je však dôležitá rozmanitosť. Vytvára sa tak pružný sociálny systém a ak skolabuje jedna časť tak ju potiahne iný segment. Horšie by bolo keby sme tu mali len bežných zamestnancov odkázaných na prosperitu fabriky a po jej krachu by boli všetci závislí od štátu. Dôležitý je aj súbeh možnosti pracovať na dohodu a na zamestnanecký pomer. Dávame tak príležitosť privyrobiť si šikovným ľuďom a bola by chyba ak by sme im túto možnosť zobrali.

Máte predstavu o tom ako zabrániť vzniku širokej vrstvy ľudí ktorí by mohli v starobe žiť v chudobe práve preto že si neodvádzajú dostatočné množstvo peňazí na dôchodok?

Vieme že najmä živnostníci sú si plne vedomí tohto rizika je však na ich slobodnej vôli či chcú štátny penzijný systém alebo sa dokážu o seba postarať sami tak ako sa to naučili. To neznamená že dôchodkový systém a systém financovania zdravotníctva netreba riešiť komplexne.

Ako sa štát vysporiada s tým že bude musieť týmto ľuďom doplácať na penziu?

OKS dlhodobo zastáva názor že je potrebné znižovať zásluhovosť v prvom priebežnom pilieri. V súlade s tým nevidíme problém ak budú dostávať živnostníci nižšiu penziu ako je životné minimum pretože si nemyslíme že štát by sa mal starať o výšku ich minimálnej penzie.

Ďalším nedostatkom zníženia odvodov iba pre zamestnancov je že by malo negatívny dosah na štátny rozpočet. Ako potom naplniť štátnu kasu?

My sme ministrovi financií pred tromi mesiacmi predložili balíček 5+1 v ktorom sme navrhli množstvo opatrení ako znížiť štátne výdavky. Existuje tu rozsiahly priestor. Do dnešného dňa sme nedostali žiadnu reakciu. Vieme si predstaviť zníženie odvodov pre zamestnancov už od roku 2012 no nie na úkor živnostníkov a dohodárov ale len v spojení so šetrením vo verejnej správe.

V akých kapitolách by sa dalo ušetriť?

Podľa nás nie je cesta v znižovaní mzdových výdavkov ale v redukovaní inštitúcií ktoré nemajú opodstatnenie a štátnych výdavkov typu dotácie a podobne.

Ktoré to sú?

Pokiaľ neexistuje politická dohoda tak každé vyťahovanie konkrétnych príkladov by viedlo k tomu že by tieto organizácie začali za seba lobovať. Chcem byť preto korektný aj voči ministrovi financií.

Máte vyčíslenú možnú úsporu?

Dá sa povedať že by sme ušetrili okolo miliardy eur. Nebola by to jednorazová ale systémová úspora okrem toho vychádzame z faktu že za posedných päť rokov stúpli výdavky verejného sektora o sedem miliárd eur a tu treba hľadať možné rezervy..

Kedy prídete s konkrétnym návrhom pred verejnosť?

Už sme naozaj veľmi ďaleko avšak nechcem predbiehať.

Ako by ste sa zachovali v prípade ak by premiérka podmienila zotrvanie vo funkcii tým že musí prejsť Miklošova reforma?

Ešte stále existuje priestor na rokovanie. Z našej strany je ústretovým krokom to že poskytujeme alternatívu ako nepoškodiť reformou žiadnu zo sociálnych skupín. Pre nás je to záväzok pretože ľudia sú nahnevaní ako neboli za posledných dvadsať rokov práve preto lebo túto vládu považujú za svoju vládu. Nevidím dôvod na to aby premiérka dávala do hry svoj post. V prípade generálneho prokurátora bola situácia úplne iná. Vtedy sme tomu rozumeli.

Do diskusie prispeli aj živnostenské zväzy. Stotožňujete sa s ich návrhom zavedenia takzvaných licencií ktoré by nahradili súčasnú formu paušálnych výdavkov?

Vieme si to predstaviť ale len za predpokladu že bude platiť možnosť výberu medzi dvomi alternatívami. Veľmi jasne hovoríme že paušálne výdavky majú ostať na súčasnej úrovni.

OKS už po voľbách žiadala aby sa váš zástupca zúčastňoval na rokovaní Koaličnej rady. Pozývajú vás už koaliční partneri medzi seba?

Povedali sme že by bolo rozumné aby sme boli pri riešení otázok vládneho programu a tiež pri riešení personálnych otázok. Toto koalícia neprijala. My s tým vieme existovať pretože máme iné nástroje napríklad poslanecké návrhy komunikáciu s jednotlivými ministrami a verejnosťou. Myslím si že sa nám podarilo prezentovať sa ako pevná súčasť vládnej koalície. Stále platí že nebudeme podporovať žiadne odvolávanie členov vlády ak ich navrhne opozícia. Pokladáme za rozumné aby sme boli na koaličných radách no nie je to naša podmienka. Dostali sme ponuku od Mostu-Híd aby sme na rokovaniach boli v prípade ak by sme mali odlišné názory než Most-Híd. Pre nás však naša účasť nemá byť takto negatívne vymedzená. Myslíme si že by sme na rokovaniach mali byť preto aby sme prinášali naše návrhy. Sme trpezliví. Nemáme ani nároky v mocenskej oblasti hoci podľa počtu poslancov by sme mali mať posty v exekutíve. Nedostali sme ani cent za výsledky volieb. Nekládli sme to však ako podmienku nášho zotrvania v tejto vládnej zostave.

Nie je to nespravodlivé?

Nemyslíme si že je to spravodlivé ale sme zdržanliví. Nastane čas keď vznikne nová situácia tým že vznikne nová strana okolo Matoviča. A koalícia sa bude musieť vyrovnať s tým ako zapojiť tieto segmenty vrátane OKS do činnosti koalície a Koaličnej rady.

Spoliehate sa na to že Igor Matovič vyšlape cestičku aj pre OKS?

Nie. Podľa nás to mala urobiť koalícia už na začiatku. Racionalita tu už mešká rok ale príde čas keď to bude nevyhnutné.

Čo ak koalícia bude aj naďalej ignorovať OKS a nebudú vás pozývať na užšiu spoluprácu?

Náš motív je zjednodušiť občanom život práve prostredníctvom reforiem. Preto vyžadujeme naštartovanie zmien v školstve a zdravotníctve. Najmä v oblasti vzdelávania vláda doteraz neurobila nič. Pre nás je táto oblasť prioritou a chceme úzko spolupracovať pri príprave reformy. K tomu je však potrebné aby sa zjednodušila aj činnosť vládnej koalície. Ak sa nám to nepodarí tak zodpovednosť bude musieť niesť ten kto takýto pozitívny prístup OKS odmietne. A bude stúpať naša kritika.

Znamená to že nebudete podporovať vládne návrhy?

Už boli aj také zákony ktoré sme nepodporili a naša podpora ani v budúcnosti nebude automatická.

Minister zdravotníctva minulý týždeň predložil do medzirezortného pripomienkového konania zákon o liekoch ktorého súčasťou je aj opatrenie podľa ktorého už lekár nebude predpisovať pacientovi liek ale iba účinnú látku. Podporíte tento návrh?

Nechcem predbiehať ale vidíme v tom problém. V diskusii stoja oproti sebe dva názory. Jeden hovorí že lekár má byť zodpovedný za stav pacienta a druhý že vydávanie liekov má byť v gescii lekárnikov. Mne osobne je bližší prvý názor. Zatiaľ sme však k tomu nezaujali spoločné stanovisko.

Miroslav Pejko rozhovor bol pôvodne publikovaný v denníku Hospodárske noviny dňa 30. mája 2011.

 

Peter Zajac v rozhovore pre Hospodárske noviny

Zdroj: HN www.hnonline.sk

Comments

Komentáre