Utajená psychodráma

title=

Našu krajinu tajne navštívil doktor Jacob Levy Moreno ktorý vynašiel veľa užitočných vecí – napríklad psychodrámu či sociometriu. Kto sa pýta prečo sú tieto veci preboha užitočné vie o zložitosti ľudských vzťahov trt.

Doktor Moreno totiž smelo prekročil zdanlivo nepriepustnú hranicu medzi vedou a umením a naviedol svojich pacientov aby si zahrali svoje vzájomné vzťahy na improvizovanom javisku a tak si ich ozrejmili. Mnohí si vzťahy na javisku ešte viac poplietli a veľmi sa pritom vzrušili čo im ich dokonale ozrejmilo.

To sa volá psychodráma a je to skvelá vec.

Kedysi ponúkol doktor Moreno že zorganizuje psychodrámu pre sovietskeho lídra a amerického prezidenta (to zúrila ešte hlboká studená vojna) ale sovietsky líder Nikita Chruščov vtedy nepotreboval žiadne improvizované javisko lebo mal k dispozícii scénu Valného zhromaždenia OSN kde si mohol napríklad vyzuť topánku a búchať ňou po stole. Americký prezident sa tiež okúňal a tak z toho nebolo nič. Je to škoda lebo sa studená vojna mohla skončiť už pred takmer polstoročím a obaja lídri si mohli po spoločnej psychodráme padnúť v slzách okolo krku.

Na Slovensku sa však politická psychodráma konala. Idú voľby a lídrov politických strán najväčšmi trápia nevyjasnené vzájomné vzťahy. Veď ani koalícia sa nedá poriadne zlepiť ak nie je jasné kto má koho rád a kto koho nie.

Keďže to vyzerá že nikto nemá rád nikoho padlo rozhodnutie skúsiť to s psychodrámou. Doktor Moreno sa rozhodol postaviť pre lídrov improvizovanú divadelnú scénu na tajnom mieste v Častej Papierničke a sám sa chopil réžie. „Zahráme si koaličné rokovania a každý bude hrať sám seba“ navrhol lídrom. „Dôležité je aby ste nemali nijaké zábrany všetko musí von“ dodal. „Podľa mňa by mal byť šéfom vlády ten kto má najväčšieho pipíka!“ povedal ihneď autoritatívne kedysi najdôveryhodnejší líder.

„Prečo najväčšieho?“ ohradil sa momentálne najdôveryhodnejší líder. „Prečo pipíka?“ ohradila sa jediná líderka. „Prečo pipíka prečo nie zobák?“ ohradil sa najkonzervatívnejší líder mysliac pri tom spriateleného bociana s bezkonkurenčným zobákom. „Ako súvisí nejaký pipík s reformami?“ čudoval sa ďalší zaskočený líder. „Myslíte si že menšiny nemajú pipíkov? Nech každý ukáže!“ vyhlásil menšinový líder. „Pipík nepipík musí to byť Slovák!“ vyhlásil najnárodnejší líder.

„Takto to nepôjde. Svojich pipíkov do toho nepleťte ide o politické vzťahy“ vyhlásil doktor Moreno. „Musíme zmeniť scenár. Skúsime techniku výmeny rolí. Vy budete hrať jeho vy ju vy zasa jeho vy jeho a vy jeho musíte sa do toho druhého dokonale vcítiť“ rozdelil potom nové úlohy. Dlho bolo ticho. „Dobre vyzeráš“ začal po dlhom váhaní najdôveryhodnejší líder v role najreformnejšieho lídra obracajú sa na kedysi najdôveryhodnejšieho lídra ktorý hral rolu najkonzervatívnejšieho lídra. „Ani ty nie si na zahodenie“ vrátil mu ten poklonu. „Ja vás mám rada všetkých“ povedal všetkým najreformnejší líder v role líderky. „Aj ja vás mám všetkých rád“ povedala líderka v role najdôveryhodnejšieho lídra. „Čo tam po pipíkoch nech je šéfom vlády henten Maďar“ povedal rozcítene najnárodnejší líder v role kedysi najdôveryhodnejšieho lídra ukazujúc na najkonzervatívnejšieho lídra ktorý hral rolu menšinového lídra. Aj pod skúsenou režisérskou rukou doktora Morena bol ďalší priebeh tejto vzrušujúcej psychodrámy zložitý a plný silných emócií. Lídri sa vrátia na javisko po voľbách bohatší o jedinečnú skúsenosť.

Zistili napríklad že ich vzájomné predsudky sú oprávnené a uľavilo sa im.

Comments

Komentáre