Občianska konzervatívna strana (OKS) si dnes pripomína výročie tragickej smrti Jána Langoša. Pripomíname si ho ako muža Novembra, presvedčeného demokrata, antifašistu a antikomunistu. Ján Langoš bol človekom jasných názorov a pevných morálnych hodnôt. Bol vzorom a oporou pre svoje okolie.

Ján Langoš bol iniciátorom idey, aby na Slovensku vznikla inštitúcia, ktorá sa bude venovať výskumu zločinov oboch totalitných režimov, ktoré kvárili spoločnosť na Slovensku v 20. storočí a sú zodpovedné za zničené životy konkrétnych ľudí. Výsledkom jeho snahy bol zákon, na základe ktorého bol v roku 2002 založený Ústav pamäti národa, ktorého sa Ján Langoš stal prvým šéfom.

Vládnuca väčšina dnes posunula v parlamente do druhého čítania návrh zákona, ktorý predkladá skupina poslancov zo strán vládnej koalície s cieľom zasiahnuť do nezávislosti Ústavu pamäti národa a odstrániť z jeho čela jeho aktuálneho predsedu správnej rady Ondreja Krajňáka.

Ondrej Krajňák má čeliť odchodu z funkcie aj za to, že sa dostal do konfliktu s dvomi osobami, ktoré v Ústave pamäti národa pracovali, hoci v ňom nikdy pracovať nemali. Ondrej Krajňák sa tak má pred vládnou koalíciou zodpovedať aj za to, že rozviazal pracovný pomer s pánom Lackom, obdivovateľom fašistického Slovenského štátu, a s pánom Bobákom, bývalým členom komunistickej strany a vedeckým pracovníkom Ústavu marxizmu-leninizmu.

Ústav pamäti národa má podľa zákona dokumentovať a kriticky analyzovať našu históriu a najmä obdobie neslobody, obdobie dvoch zločineckých režimov, obdobie dvoch totalít. Fašistickej totality počas Slovenského štátu a komunistickej totality počas obdobia vlády komunistov.

Vládna koalícia si symbolicky dnešné smutné výročie tragickej smrti Jána Langoša pripomenula podporením návrhu zákona, ktorý smeruje proti odkazu a dedičstvu Jána Langoša. 

Ondrej Dostál

predseda OKS a poslanec NR SR

Juraj Petrovič

podpredseda OKS a predseda Programovej rady OKS

V Bratislave dňa 15. júna 2017.

 

Comments

Komentáre