Bratislava, 6. decembra 2017 – Vláda betónuje deficitné hospodárenie a opäť odsúva vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet, a to napriek tomu, že ekonomike sa darí a nezamestnanosť klesá. Ficova vláda podľa OKS pokračuje v hanebnej rozpočtovej nezodpovednosti.

„Napriek tomu, že verejná správa má v budúcom roku hospodáriť s o 341 mil. eur menším deficitom, ako bol naplánovaný na tento rok, vláda plánuje dieru v rozpočte v objeme 743 miliónov eur, teda 0,83% HDP. Ťažko preto možno hovoriť o nejakom úspechu. A to pritom príjmy verejnej správy od čias, kedy prvá vláda Roberta Fica zostavovala svoj prvý rozpočet pre rok 2007, narástli o takmer 80%. Hovoriť o úspechu v prípade, že sa vláde podarilo zaťať ďalšiu takmer miliardovú rozpočtovú sekeru a preniesť takúto záťaž na daňovníkov do budúcnosti, navýšenú o úrokové výdavky, je výsmechom daňovníkom,“ uviedol podpredseda OKS Martin Mlýnek na margo rozpočtu, ktorý v parlamente aktuálne predkladá vláda prostredníctvom ministra financií Petra Kažimíra.

Ak by vláda nenavrhla a nepresadila nijaké dodatočné legislatívne zmeny, teda ak by došlo k scenáru nezmenených politík, tak vyrovnaný rozpočet už mohol byť realitou v roku 2018. Vyplýva to z aprílového Programu stability Slovenska z dielne ministerstva financií.

„Vláda mohla bez námahy, dokonca bez akýchkoľvek úsporných opatrení, predložiť vyrovnaný rozpočet. Namiesto toho jej návrh rozpočtu obsahuje také opatrenia na strane výdavkov, ktorých vplyv zhoršuje saldo verejnej správy v porovnaní so scenárom nezmenených politík,“ pokračuje ekonóm a podpredseda OKS Mlýnek.

Zatiaľ čo na Slovensku Ficova vláda neustále odsúva vyrovnaný rozpočet, tak v 12-tich krajinách EÚ hospodárili verejné správy  vyrovnane alebo s prebytkami už v roku 2016. Boli medzi nimi napríklad Nemecko, všetky tri pobaltské štáty, Malta, Cyprus, Bulharsko, Česko a Grécko.

„Napriek tomu, že v iných krajinách EÚ sa dá hospodáriť zodpovedne, vláda Roberta Fica opäť potvrdzuje, že nie je schopná zostaviť a naplniť vyrovnaný či prebytkový rozpočet ani v čase, keď priaznivé ekonomické podmienky a iné externé vplyvy významne vylepšujú výsledky hospodárenia s verejnými financiami,“ uvádza predseda OKS a poslanec parlamentu Ondrej Dostál.

Ku koncu budúceho roka má hrubý dlh verejnej správy dosiahnuť až 8 245 eur na každého obyvateľa Slovenska a v pomere k celkovým daňovým, resp. daňovo-odvodovým príjmom verejnej správy, teda k zdrojom, ktoré má štát reálne k dispozícii, približne 170%.

„Na splatenie verejného dlhu by štát hypoteticky potreboval všetky príjmy z daní a odvodov od ľudí za rok a dve tretiny z ďalšieho roku, pričom by štátu neostali žiadne zdroje na verejné výdavky v takých kľúčových oblastiach ako školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby a vyplácanie dôchodkov. Verejný dlh sa za Ficových vlád nabaľuje ako snehová guľa do objemu, ktorý je nebezpečenstvom pre budúcnosť,“ upozorňuje podpredseda OKS Juraj Petrovič.

Pri historicky najnižšej nezamestnanosti a hospodárskom raste, v období najväčšieho prítoku eurofondov, nielenže Fico s Kažimírom naďalej tvoria nový dlh, ale zároveň majú snahu atakovať v parlamente ústavný zákon o dlhovej brzde.

„Ak sa na aktuálne hospodárenie Ficovej vlády s peniazmi daňovníkov pozrieme z dlhodobejšieho horizontu, ružovými okuliarmi to nedokáže vidieť ani najväčší optimista. Je známe, že Slovensko čaká jedna z najhorších demografických prognóz spomedzi členských krajín EÚ v podobe expresného starnutia populácie. Zároveň chýbajú adekvátne sociálne a zdravotné služby pre starnúce obyvateľstvo. V tejto situácii nie je hrozbou pre budúcnosť len dlh, ktorý rok čo rok vytvára svojou rozpočtovou činnosťou Ficova vláda. Je tu stále prítomný aj dosiaľ nesplatený modernizačný dlh zdedený zo socializmu, ku ktorému sa pomaly nabaľuje skrytý dlh z nereformovania systémov vo verejnej správe,“ upozorňuje podpredseda OKS Petrovič.

Ficova vláda podľa OKS pokračuje v rozpočtovej nezodpovednosti.

„Ficova vláda reformná nikdy nebola, v tom je naozaj vládou kontinuity, kontinuity od prvého Fica až po tretieho, verím, že posledného. Na to, aby krajina zvládla trvalé zmeny a zlé časy, musí byť pripravená. Ficova vláda Slovensko dnes, keď žijeme relatívne dobré časy, našu krajinu na budúcnosť nepripravuje. Za takýto rozpočet pochopiteľne hlasovať nemôžem,“ uzatvára predseda OKS a poslanec parlamentu Dostál.

Comments

Komentáre