title=Dobrý pocit čínskeho prezidenta je pre šéfov našej polície dôležitejší ako právo slovenských občanov slobodne prejaviť svoj názor tvrdí v rozhovore pre SME.sk Ondrej Dostál.

Iba naivný človek si však môže myslieť že Čína by zmenila postoj k dodržiavaniu ľudských práv lebo jej to pripomenie pre ňu bezvýznamný Gašparovič. Nejde teda zo strany aktivistov o zbytočnú snahu? Čínskemu prezidentovi je naša krajina ukradnutá.

Považujem za morálnu povinnosť demokraticky zvolených politikov zo slobodných krajín pri každej príležitosti čínskych predstaviteľom otázku ľudských práv pripomínať. Je mi jasné že sa tým problém sám o sebe nevyrieši ale nie je správne zatvárať pred ním oči.

Skúste popísať priebeh celej akcie. Prišili ste na námestie čo sa dialo následne? Zaujíma ma situácia do momentu keď proti vám zasiahla polícia.

Opakovane som videl ako sa naši ľudia ktorí prišli protestovať pokúšali rozvinúť nejaký transparent. Hneď k nim prišla skupinka dobre organizovaných Číňanov postavila sa pred nich so svojim transparentom aby ten protestný nebolo vidieť. Bola to jasná snaha zabrániť slovenským občanom v tom aby slobodne vyjadrili svoj kritický názor na porušovanie ľudských práv komunistickým režimom v Číne. Niektorým ich menšie letáky Číňania rovno vytrhli alebo roztrhali. Slovenská polícia proti takýmto prejavom aj napriek výzvam nezasahovala.

Zrazu som videl ako slovenskí policajti dosť surovým spôsobom vliekli mladého aktivistu preč. Vznikla tam tlačenica a ja som sa pripojil k ľuďom ktorí sa im v tom pokúsili zabrániť. Potom som už len ležal na zemi a na rukách mal putá.

Karol Sudor celý rozhovor s Ondrejom Dostálom bol uverejnený dňa 19. júna 2009 na webstránke denníka SME a nájdete ho tu.

Zábery a fotografie ktoré vznikli pri zásahu Číňanov a slovenskej polície voči demonštrantom za ľudské práva v Číne

Zdroj: SME www.sme.sk

Čínski komunisti útočia na slovenských aktivistov. Polícia zráža na zem Ondreja Dostála a nasadzuje mu putá

Zdroj: .týždeň www.tyzden.sk

Comments

Komentáre