title=Fedor Gál čestný predseda OKS je jeden z najvýraznejších lídrov novebra 89. Narodil sa v koncentračnom tábore. Žil v komunistickej totalite ktorú pomohol odprevadiť do stratena. Do kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie prišiel predstaviť film o osudoch svojho otca ktoré fašisti zabili len preto že už nemohol kráčať. Ďalší film o novembri 89 práve chystá.


Dvadsiate výročie nežnej revolúcie si pripomínajú viac v Čechách. Na Slovensku je zatiaľ ticho. Prečo?

A čo by ste chceli keď máme premiéra ktorý tvrdí že si november 89 doteraz nevšimol. Keď sa k moci vrátili ľudia ktorých sme si mysleli že už nikdy nebudú vládnuť? Myslím si že na Slovensku je voľnejší vzťah k histórii ako by mal byť. Doteraz nemáme vyriešené otázky Tisa a vojnového štátu nie to ešte nežnej revolúcie. Je to úloha pre budúcnosť.

Podarí sa to?

Určite áno. Legendy a mýty sú veľmi dôležité pre život národa a intergritu spoločnosti. November 1989 je možno najvýznamnejšia udalosť v moderných slovenských dejinách.

Ako je možné že sa k moci vrátili takýto ľudia poznačení komunizmom?

A ako je možné že odsúdiť fašizmus je na Slovensku ľahšie ako odsúdiť komunizmus? Myslím že je to tým že fažizmus je už ďaleko za nami. Komunizmus je nedávna minulosť mnohí jeho pamätníci žijú medzi nami v plnej sile. Za komunizmu volilo komunistickú stranu 99 percent ľudí. Takmer každý mal kúsok kolaborácie s režimom za ušami. Na to aby si človek priznal vlastnú zodpovednosť treba veľa sily. Otcovia dnešných mladých si za komunizmu prežili vlastnú mladosť. Zakladali si rodiny robili školy a profesionálne kariéry. To všetko sa nedá len tak zahodiť za hlavu.

Prevláda v slovenskom národe nostalgia za minulosťou? Za socialistickou realitou?

Nostalgiu môže cítiť iba ten kto na režime parazitoval alebo ten kto o ňom vie iba z počutia. Ten kto si naplno prežil jeho údery a útrapy určite nie.

Týka sa to však často aj mladých ľudí ktorí z komunizmom nemajú osobnú skúsenosť.

Mladí ľudia radi rebelujú. To je prirodzené. Rebelujú proti kapitalizmu pretože je nenásytný. Rebelujú proti spoločenskému zriadeniu a je im jedno že vláda vzišla z demokratických volieb. Preto si často berú vzor z režimu o ktorom iba počuli že sa dokázal vysporiadať s nezamestnanosťou kriminalitou. Preto dnes vo voľbách dokážu podporiť politikou ktorí ich ohurujú utópiami typu plná zamestnanosť svetový mier sociálna spravodlivosť.

Michal Filek uverejnené na spravodajskom portáli SME.sk dňa 18. mája 2009. Celý rozhovor nájdete tu.

Comments

Komentáre