A riekol majster

title=

Niektoré konzultácie sa môžu skončiť aj katastrofou. Napríklad vtedy keď si ten čo chce múdre rady nedá pokoj a pýta sa príliš múdrych ľudí. Príliš múdri ľudia totiž rozprávajú často veci ktoré si ni k ale naozaj nik nepraje počúvať.

Na Slovensku sa blížia voľby a každý politický líder horúčkovito konzultuje.

Nie je to problém lebo tých čo sú ochotní radiť je veľmi veľa. Radiť chcú všetci chlapi v krčme radiť chcú kapitáni priemyslu radiť chcú aj všetci zakomplexovaní nickovia z internetových chatov. Je to preto lebo dávať rady nie je problém. Problém je dávať múdre rady. Najmä keď je reč o vládnutí. Vládnutie je ukrutne zložitá vec. Donieslo sa nám že sa lídri relevantných slovenských politických strán tajne dohodli že na jeden večer tajne odložia vzájomné nevraživosti tajne sa stretnú s niekým veľmi múdrym a tajne si vypočujú jeho rady. Všetci chcú predsa po voľbách múdro vládnuť. Všetci sa tiež zhodli že v súčasnosti nikto dostatočne múdry nežije ale existujú tajné spôsoby ako sa stretnúť s veľkými radcami z minulosti. Spontánne chceli všetci aby tajne prišiel Nicollo Machiavelli. Ten im však odkázal že do leta nemá čas lebo práve intenzívne radí akémusi Berlusconimu v rodnom Taliansku. Nakoniec sa rozhodli pre Konfucia. To znelo dostatočne múdro a nevinne. Konfucius prišiel aj s mladší kamarátom ktorý sa predstavil ako Sün-C´. No a tu je tajný záznam z tej katastrofálnej konzultácie: A riekol Majster: „Ak budete vládnuť iba pomocou zákonov a ľudia si budú rovní iba v trestoch potom sa budú bez hanby dopúšťať priestupkov! Ak budete vládnuť Cnosťou a ľudia si budú rovní v pravidlách obradov potom aj najmenší pocit hanby ich povedie k náprave.“ „Čo to tára“ šomrali si prekvapení lídri „veď pri priestupkoch ide najmä o to aby vás nechytili nie?“ A riekol Majster: „Človek ktorému nemožno dôverovať je na nič! Veď či možno použiť voz ktorému chýba oje?“ „Čo hovorí uráža nás? Komu tu chýba oje?“ poburovali sa lídri a prítomné líderky sa trochu zapýrili. A riekol Majster: „Ak budete svojou dôstojnosťou vzbudzovať v ľude úctu bude si vás vážiť. Ak budete do úradných funkcií vyberať správnych a múdrych ľudí a zbavíte sa všetkých nešľachetných a nestatočných úradníkov váš ľud vám bude poslušne slúžiť.“ „To akože bavorák na dôstojnosť nestačí?“ čudovali sa niektorí. „Múdri úradníci to sa ľahko povie ale máme predsa záväzky voči svojim ľuďom nie?“ mrvili sa iní.

Vtedy sa do toho vložil aj Sün-C´ a povedal: „Vládca bezcharakterných poctami nezahrňuje neschopných funkciami nepoveruje. V daniach zachováva spravodlivosť. Na dvore nemá miesto pre príživníkov medzi ľudom nedovoľuje žiť darmožráčom.“ „Ten tu hlása akýsi sociálny darwinizmus!“ vybuchol jeden z lídrov. „Kto je tu darmožráč? Kto je tu príživník? Nám ide o sociálnu spravodlivosť!“ zúril iný ten sa najväčšími preferenciami. „Som z toho jeleň pardon laň“ povedala líderka.

Takto to išlo ešte dlhší čas nálada lídrov bola čoraz horšia a úplne sa pokazila keď Sün- C´ poznamenal: „Kto si vyberie správne bude vládnuť kto si vyberie nesprávne bude ovládaný!“ Lídri na seba zagánili spod obočia a šomrali si: „Ja budem vládnuť vy budete ovládaní trpáci!“

Na záver sa Konfucius i Sün-C´ poklonili a jednoducho sa rozplynuli vo vzduchu. A lídri sa okamžite uzhodli na tom že o múdrostiach tých dvoch nepovedia nikomu ani slovo. Ako môžu lídri vedieť že je to dávno v knižkách?

Comments

Komentáre