ImagePeter Zajac hosťuje na Humboldtovej univerzite v Berlíne. Na Inštitúte slavistiky učí slovakistiku a bohemistiku. Je zamestnaný v Ústave slovenskej literatúry v Bratislave. „Skrátka normálne pokračujem vo svojej literárno-vednej činnosti.“ Časovo má pobyt na Slovensku a v Nemecku rozdelený jedna k jednej možno o niečo viac času trávi vonku.

Na voľby má dva pohľady. „Vždy po roku 1989 som túžil robiť slobodnú vedeckú činnosť moja práca je veľmi zaujímavá. A to aj v Bratislave aj v Berlíne. Druhý pocit je možno zvláštny – politika pre mňa nikdy nebola živnosťou ale potrebou robiť to čo som pokladal za dôležité. Dvakrát som mal to šťastie stáť pri významných zmenách v spoločnosti – prvýkrát pri základnej výmene v novembri 1989 druhýkrát po roku 1998 pretože sme museli rýchlo a dôsledne naštartovať reformy.“

Roky 2000 a 2001 však boli pre Zajaca v tejto veci sklamaním. Nástup novej vlády preto vníma trochu kriticky. „Neveriacky sa dnes pozerám na to že takmer tá istá vláda ktorá tie zmeny nerobila alebo blokovala hlása že ich robiť chce a ide. Začína odpratávaním toho neporiadku ktorý si sama narobila za posledné dva roky svojej činnosti.“

Volebný výsledok natipoval takmer presne. Jediné čo ho prekvapilo boli pozície SDKÚ a Smeru. Tipoval ich opačne. „Fico spravil v závere chybu v tom že sa chcel s Mečiarom pobiť o jeho voličov. Tým stratil mnohých mladých.“ Zajac si naopak nerobil veľké ilúzie ohľadom výsledku OKS. „Počas kampane som sa veľakrát stretol s názorom – My by sme vás aj volili bojíme sa však prepadu hlasu. Budeme voliť menšie zlo. Keď počujem niekoho hovoriť že bude voliť zlo zostanem trochu oťapený. Ale takto to ľudia vnímajú.“

Bez ohľadu na to či mali politický úspech alebo nie Zajac hovorí: „Boli sme nositeľmi kľúčových tém deväťdesiatych rokov. Robili sme vždy konkrétne a praktické kroky. OKS bude túto vládu tlačiť do reforiem a kritizovať budeme len to keď sľubované reformy nebude realizovať.“ V novej vláde najviac drží palce Palkovi Lipšicovi a svojmu bratovi Rudolfovi. „Majú pred sebou najťažšie realizovateľné zmeny.“

Marcel Vlna uverejnené v denníku SME dňa 3. novembra 2002.

Comments

Komentáre