Svet Petra Zajaca

ImageFilm režisérov Jana Bělohlavého a Pavla Palečka Vrahom z povolania je extrémnym príbehom a obludným obrazom komunistického Československa. Karel Vaš bol celý život fanatický komunista. Ako námestník šéfa vojenskej kontrarozviedky sudca a prokurátor bol v plnej miere zodpovedný za politické vraždy mnohých ľudí. Nikdy ani po roku 1989 za ne nebol odsúdený. Fanatickým komunistom ostal aj napriek tomu že sedel v sovietskom gulagu a v päťdesiatych rokoch ho poslali do väzenia jeho vlastní. A aby bola absurdnosť príbehu ešte väčšia po chruščovovskom „odmäku“ ho rehabilitovali ale jeho hviezda nezhasla ani v znormalizovaných sedemdesiatych rokoch.

Každodennosť obludnú povahu komunizmu prekrývala. Deti sa rodili rodičia pracovali starali sa o rodinu socialisticky sa družili športovali rekreovali. Televízia blikala herci hrali speváci spievali. Pokiaľ sa človek nedotkol obludnej povahy režimu vyzeralo všetko v poriadku. Pod milosrdným príkrovom všedného dňa boli vraždení väznení perzekvovaní nevinní ľudia prenasledovaní za názor a vieru. Prebiehali čistky ľudia sa rozdeľovali do kategórií podľa straníckej príslušnosti na pánov rabov a na veci ako sa na jednom mieste filmu preriekne Vaš.

Po roku 1989 neprišlo na dekomunizáciu spoločnosti potrestanie najväčších komunistických zločinov ani na utvorenie nadgeneračnej pamäti ktorá by v ľuďoch upevnila vedomie že komunizmus bol zločinný režim. Predstava zmierenia ktorou sme chceli na pôde Slovenskej národnej rady s Františkom Mikloškom a Martinom Bútorom povedať že každý má nárok na šancu pokiaľ sa bude riadiť svedomím a správať v slobodnej spoločnosti ako slobodný človek sa zmenila na zmierenie ako zabudnutie. A návrat starej poslušnosti.

V dnešných časoch nadávok na veľkokapitál je už zase ako v časoch boja proti imperializmu komunizmus v neokomunistickom balení pre mnohých prijateľnejší ako demokratický kapitalizmus. Funguje tichý pakt ktorý nám navráva že v roku 1989 sa zmenil režim ale ináč ostalo všetko po starom. Šesťdesiatpäť rokov od februára 1948 a dvadsaťtri od novembra 1989.

Článok bol uverejnený v týždenníku .týždeň dňa 25. februára 2013.

Comments

Komentáre