title=Na webstránke OKS je prehľad článkov predsedu OKS MUDr. Petra Tatára (52). Do roku 1989 je na nej označený ako lekár výskumník a ochranár. Bol zakladajúcim členom VPN poslancom SNR a predsedom poslaneckého klubu VPN v r. 1993 zakladajúcim členom SKOI od r. 1995 tajomníkom Republikovej rady DS a v období rokov 1998-2002 opäť poslancom Národnej rady SR. Od decembra r. 2001 je predsedom OKS a v tohtoročných regionálnych voľbách kandidoval na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Do politiky vošiel ako jeden z chlapcov vo svetri a je v nej pätnásť rokov. Noticky jeho článkov na webstránke OKS sú nielen výzvou pre návštevníka prečítať si všetko ale tiež položiť ich autorovi otázky.

Ako vnímate volebnú účasť a výsledky regionálnych volieb osobitne v Bratislave a najmä volebný výsledok OKS a volieb predsedu BSK?

Ľudia už neveria sľubom kandidátov. My naopak trváme na tom že v politike sa slová musia kryť s činmi. Dobrým výsledkom by bolo keby sa zvolení župní poslanci nesprávali účelovo ale slúžili by občanom. A to sa dnes nedá podľa politickej príslušnosti odhadnúť. OKS si v župných voľbách svoje postavenie posilnila. V Bratislavskom kraji nám dalo hlas viac ako 10 percent voličov. Máme dvoch poslancov ktorí nebudú len ticho sedieť a počúvať. Pri voľbe župana sme získali 5 percent hlasov. Ďakujeme ľuďom za podporu.

Máte už dnes predstavu o volebnej kampani v roku 2006? Ste alebo nie ste v koalícii či ste ako OKS aj vy osobne samorastmi v opozícii?

OKS sa chystá na parlamentné voľby 2006. Členovia a sympatizanti sa zapájajú do príprav a prichádzajú s nápadmi. Verní svojej tradícii predložíme praktický a jasný politický program na mobilizáciu potenciálu Slovenska. OKS je pripravená kandidovať v parlamentných voľbách samostatne ale vstúpiť aj do zmysluplnej koalície.

Titulky vašich článkov by sa dali použiť ako pútavé volebné heslá. Ilustračne: V politike sú potrební slušní ľudia Čistý štít je jedinou cestou k úspechu Nebuďme iba za to čo sa blyští Nekonať je hriech Občan musí mať možnosť odvrátiť zlé rozhodnutia Politika sa musí robiť s čistými rukami a poctivo… Vo volebnej kampani ich však nebolo príliš vidieť či skôr nebolo ich cítiť ako tromfy?

Heslá OKS v župných voľbách 2006 boli – Stop vysokým daniam za autá a deravým cestám! Stop plytvaniu s peniazmi občanov! Stop rozdávaniu našich peňazí za naším chrbtom! Stop rozhodovaniu za zatvorenými dvermi! Stop utajovaniu platov poslancov a úradníkov! Stop obmedzovaniu podnikateľov! Stop podnikaniu s verejnými peniazmi! Stop zadlžovaniu kraja! Pre nás budú platné kým sa nenaplnia.

V politike ste pätnásť rokov a stále bojujete. Aká je podľa vás slovenská politika? Aká je vaša sebareflexia na pôsobenie v našej politike?

Nevstúpil som do politiky pre majetok peniaze ani vlastnú slávu. Bojujem s každým kto zneužíva svoju moc. Bojujem proti marxistickému duchu starého režimu ktorý chápe politiku ako zápas o moc či ide o Mečiara Dzurindu alebo Fica. Neželám si pokračovanie spôsobov z čias komunizmu keď sme žili v pretvárke a ľudia komunistom tolerovali lži podrazy a falošné sľuby. Dostávame sa z toho ťažko. Poctivá politika je podľa mňa pluralitná služba občanom. Od Novembra 1989 presadzujeme poctivosť a prinášame do politiky riešenia. A prinesieme ďalšie.

Bratislava bola koalíciou SDKÚ SMK ANO DS a SZS označená ako „modrá“. Je po regionálnych voľbách inej farby?

Nejde o farby ale skôr o dôveru. Bratislava v deväťdesiatych rokoch najmenej podporovala Mečiara. Dzurinda však nepresvedčil ľudí že je dôveryhodný. Ani Roman. Žiaľ Bratislava je zatiaľ tolerantná k Ficovi hoci Fico si ani nevšimol že bol nejaký „november“… Asi sa ľudia musia popáliť aby sa im otvorili oči.

Ak sa nemýlim tak ste boli aj za riešenie dopravy metrom začiatkom 90. rokov? Či sa mýlim a či nie ako dnes vnímate myšlienku metra ktorá je spojená o. i. s jamami v Petržalke?

Petržalku vyprojektovali s metrom a postavili bez metra ktoré -ako všetko za socializmu – meškalo. Metro potom zastavil Mečiar s Hoffbauerom keďže Kresánek bol z opozície. Moravčík sa na metro neodvážil nuž máme aspoň most. Ďurkovský tiež zvolil „bezproblémovú“ električku ale bez podzemného systému v centre sa naozaj nepohneme. A to už treba aj tunel pod Dunajom lebo zakopávať električku na Šafárikovom námestí nie je rozumný nápad. Bez metra sa Bratislava nezaobíde ide o to koľko obchádzok k nemu povedie. Dovtedy budú preplnené mosty a v Petržalke budú jamy.

Ochranárstvo v minulom režime ale aj v ďalších rokoch vám získalo nemálo sympatizantov. Akoby stratilo na sile…

Ako ochranári sme boli za čistejší vzduch viac stromov a proti búraniu kultúrnych pamiatok a to si želám aj dnes. Vtedy to znamenalo byť proti mnohým rozhodnutiam komunistickej strany a to ľudí spájalo napríklad po vydaní Bratislava/nahlas. Dnes v demokracii má naopak zmysel byť za. Za viac demokracie aby bol vypočutý hlas občanov za transparentné rozhodnutia o stavbách za poctivé ekonomické vzťahy aby neboli utajované ani environmentálne straty ani zisky záujmových skupín. To je menej vzrušujúce ako byť proti niečomu ale je to najlepšia cesta k zachovaniu prírodných a kultúrnych hodnôt ktoré sme zdedili.

Ste povolaním lekár. Venujete sa svojmu povolaniu?

Po vstupe do politiky som opustil lekársku prax a naplno som sa venoval veciam verejným. Teraz pôsobím ako poradca ministerstva zdravotníctva pre dlhodobú starostlivosť o starších ľudí integráciu občanov so zdravotným postihnutím ale aj pre zdravotnú starostlivosť v rómskych osadách čo je vlastne sociálna politika. So spolupracovníkmi sme navrhli moderný finančne udržateľný systém verejných služieb ktoré zabezpečia nevyhnutnú pomoc pre každého kto ju naozaj potrebuje.

Máte blízko k rezortu zdravotníctva ako aj k rezortu práce sociálnych vecí a rodiny. Ktoré z vašich podnetov považujete za najvýznamnejšie?

Po novembri 1989 som sa podieľal na tvorbe sociálneho systému a na prvých krokoch reformy zdravotníctva. Neskôr som predložil prvý ucelený návrh dôchodkovej reformy návrhy na pružnejší trh práce a na zlepšenie podnikateľského prostredia čo vždy zvyšuje zamestnanosť. Najnovší návrh zákona o dlhodobej starostlivosti a podpore integrácie prepája sociálne služby a zdravotnú starostlivosť ako novú verejnú službu. Podieľam sa aj na príprave systémovej zmeny sociálneho systému ktorý vychádza z ľudskej dôstojnosti osobnej slobody a zodpovednosti.

Ako hodnotíte slovenské zdravotníctvo a reformné snahy rezortného ministra R. Zajaca v závere r. 2005?

Nedorozumenie zdedené zo socializmu že zdravotníctvo môže byť dokonalé aj zadarmo je stále pre mnohých veľmi lákavé. Pomery spred 1989 sa však nedajú porovnať s dnešnými: sme súčasťou svetového trhu s liekmi používame moderné prístroje naši lekári a sestry sa vyrovnajú zahraničným. Pritom stále platí že 80 percent zdravia súvisí so štýlom života stravou a aktivitou. Zdravotníctvo pred reformou sa prepadávalo viac a viac do dlhov a rástli neformálne platby pacientov. Reforma je o jasných vzťahoch kto za čo platí ale aj kto je u pacientov obľúbenejší a kto poskytuje starostlivosť s vyššou kvalitou. Toho postupom času uprednostnia pacienti aj zdravotné poisťovne. Jasnejšia je aj zodpovednosť nás všetkých aby sme sa podrobili prevencii. Teraz sme uprostred medzi starým a novým systémom nie je rozumné rozhojdávať most. Patríte aj k miernym kritikom pomerov v Európskej únii. Nejavíte sa však ako euroskeptik. Ústavný dokument EÚ je takmer v nedohľadne ale Európa ako tak funguje. Čo potrebuje Európa a EÚ a čo nás podľa vás čaká a čo neminie?

Slovensko je historickou súčasťou západnej Európy. Železná opona padla a na druhý pokus sme sa do Európy dokázali vrátiť. Po druhej svetovej vojne sa však západná Európa zmenila. Vo Francúzsku a Nemecku sa už vypasený sociálny štát ledva hýbe a zisková sféra ho už nestačí kŕmiť svojimi daňami. Bez reforiem môže Európa očakávať iba rast sociálnych nepokojov a vnútorný rozvrat štátov. Problémy sú výsledkom európskeho sociálneho inžinierstva keď sa spoločnosť tvári ako opatrovateľská inštitúcia. Tradičné a osvedčené hodnoty individuálnej ľudskej zodpovednosti sa európski politici boja voličom ponúknuť. Navyše na pokyn byrokratov z Bruselu sa národné vlády akosi ľahko zriekli vlastnej zodpovednosti a prizerajú sa ako európski byrokrati administratívne zvyšujú svoju moc nezmyselne „harmonizujú“ trh a rozširujú nesplniteľné sociálne sľuby. Slovensko by si malo hľadať v Európe reformných spojencov. Európska únia je zrelá na zmeny. Tie európski byrokrati ani nechcú ani nedokážu. Európa potrebuje odvážne národné vlády.

Veľa času vraj venujete cestovaniu. Ktoré štáty ste navštívili v poslednom roku – dvoch a čo inšpirujúce ste si z nich priniesli?

Zúčastňujem sa zasadnutí európskej komisie pre sociálnu ochranu v Bruseli alebo v štátoch ktoré za posledné dva roky predsedali Európskej únii. Vidím rozpor v tom že odborníci navrhujú decentralizáciu sociálnych systémov a služieb osobnú zodpovednosť a podporujú komunitné služby. Na druhej strane úradníci Európskej komisie chcú všetko určovať zhora a ponechať ľudí v pasivite a čakaní čo im EÚ „poskytne“. Inšpirujú ma odborníci nie byrokrati. Tento rok som navštívil aj zariadenia komunitnej starostlivosti o duševné zdravie v Kalifornii a moja inšpirácia sa potvrdila.

Na začiatku ste boli charakterizovaný ako jeden z politikov vo svetri. Aký ste dnes?

V Novemri 1989 predstavovali ľudia vo svetroch koniec totality a to že chceli zostať vnútorne slobodní. V tom som sa nezmenil.

Peter Kasalovský uverejnené vo Večerníku dňa 19. decembra 2005.

Comments

Komentáre