Dnešné rozhodnutie o udelení Nobelovej ceny za mier väznenému čínskemu disidentovi Liouovi Siao-poovi je dobrým rozhodnutím a zaslúži si plnú podporu. Je aj úspechom slovenských demokratov.

Viacerí slovenskí občania v júni minulého roku počas návštevy čínskeho prezidenta v Bratislave protestovali proti porušovaniu ľudských práv v Číne. Nominácia Lioua Siao-poa bola aj slovenskou nomináciou pretože ju začiatkom tohto roka podporili poslanci slovenského parlamentu slovenské mimovládne organizácie a viaceré osobnosti zo Slovenska spolu s partnermi z Českej republiky.

Pozornosť porušovaniu ľudských práv v totalitných krajinách typu komunistickej Číny je morálnou povinnosťou ľudí žijúcich v demokratických krajinách zvlášť takých ktoré majú historickú skúsenosť s komunistickými režimami. Vláda Slovenskej republiky by sa mala pripojiť k hlasom volajúcim po prepustení Lioua Siao-poa z väzenia a vyzvať k tomu čínsku vládu. Takýto krok by bol v súlade so záväzkom z jej programového vyhlásenia že „bude obmedzovať oficiálne kontakty s krajinami ktoré hrubo a flagrantne porušujú ľudské práva a slobody vlastných občanov a naopak zvýši podporu a zintenzívni vzťahy s ich občianskou spoločnosťou a aktivistami bojujúcimi za ľudské práva.“

Ondrej Dostál (OKS)
podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny
jeden z koordinátorov nominácie Lioua Siao-poa na Nobelovu cenu za mier v Slovenskej republike

V Bratislave dňa 8. októbra 2010.

Súvisiace informácie:

Správa o priebehu udalostí na Hodžovom námestí počas protestu za ľudské práva v Číne

Slovenskí poslanci a osobnosti nominovali čínskeho disidenta Liu Siao-poa na Nobelovu cenu mieru

SME: Nobelovu cenu mieru získal čínsky disident

SME: Ocenenie čínskeho disidenta je aj slovenský úspech

SME: Od Číny žiadame prepustenie držiteľa Nobelovej ceny bez Smeru

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.