title=Ešte pred pár mesiacmi vyzerali vyhliadky na povolebnú zmenu smerovania Slovenska veľmi zle.

Prieskumom verejnej mienky jednoznačne dominoval Ficov Smer a spolu so súčasnými koaličnými partnermi sa mu aj v budúcom parlamente črtala pohodlná väčšina. Ako takmer jediná možná zmena sa javila alternatíva žeby sa Fico rozhodol vymeniť Slotu s Mečiarom za nejakých iných partnerov. Prípadná druhá Ficova vláda s dominantným Smerom by však žiadnu zásadnú zmenu smerovania krajiny neznamenala.

Dnes vyzerá všetko inak. Preferencie Smeru klesli jeho koaliční partneri najmä HZDS sa potácajú na hranici zvoliteľnosti. Opozičné strany naopak svoje postavenie postupne posilňujú súperenie koalície a opozície je úplne vyrovnané a povolebná väčšina mandátov pre súčasné opozičné strany sa už javí ako vcelku realistická možnosť. Už ani nehovoriac o tom že výsledky Smeru bývajú často lepšie vo výskumoch verejnej mienky než vo volebnej realite. Navyše dnes už všetky opozičné strany s výnimkou SMK jasne odmietajú povolebnú spoluprácu so Smerom čo šance na zmenu kurzu tiež posilňuje.

Niektorí komentátori tvrdia že júnovým parlamentným voľbám chýba veľká téma. Niečo na spôsob zápasu s mečiarizmom v roku 1998 alebo reforiem a európskej orientácie Slovenska v roku 2002. Nie je to však tak. Zastavenie rozkrádania krajiny jej všadeprítomného straníckeho parcelovania a bujnejúcej korupcie sú veľkou výzvou. Z hľadiska témy volieb nebude ani 12. jún 2010 štandardným súbojom pravice a ľavice. Oveľa viac ako o výšku daní či konkrétne nastavenia sociálneho systému v nich pôjde o elementárnu slušnosť v politike. O to či je normálne kradnúť klamať nechať sa korumpovať vyvolávať národnostnú neznášanlivosť vidieť za každým kritickým hlasom sprisahanie nepriateľov alebo to normálne nie je. Opozícia má šancu uspieť keď verejnosť presvedčí že je dôveryhodnou alternatívou k takémuto štýlu robenia politiky a že je dôležité takýto štýl vo voľbách odmietnuť.

OKS ktorej kandidáti kandidujú na kandidátnej listine strany MOST – HÍD od miesta č. 13 vždy s číslovkou 3 na konci od začiatku odmieta akúkoľvek možnosť spolupráce so súčasnými vládnymi stranami. V posledných predvolebných dňoch sme sa rozhodli povedať úplne natvrdo čo si o vládnom trojlístku myslíme a zverejnili sme bigboard s karikatúrou troch prasiat. A až do volieb budeme spolu s kolegami Petrom Zajacom Františkom Šebejom a Petrom Osuským jazdiť s touto metaforou premietnutou do trojice živých prasiat po celom Slovensku z mesta do mesta z obce do obce a presviedčať ľudí že prišiel čas vymiesť tento Augiášov chliev korupcie rozkrádania a prejedania budúcnosti (informácie na volby.oks.sk).

Na našej ceste presviedčame voličov nielen o tom aby krúžkovali kandidátov OKS ktorí predstavujú najzásadnejšiu alternatívu voči súčasnému SMERovaniu Slovenska ale najmä o tom že pre opozičného voliča ktorý si želá zmenu je dôležité aby vo voľbách uspela strana MOST – HÍD. Béla Bugár stelesňuje práve tú slušnosť a dôveryhodnosť ktorá súčasnej vládnej politike tak žalostne chýba. MOST – HÍD je stranou spolupráce ktorú Slovensko potrebuje ako soľ aby dokázalo prekonať súčasnú éru nacionalistického populizmu. A volebný úspech Mostu je kľúčový pre víťazstvo opozície lebo bez účasti Mostu v budúcom parlamente si ťažko predstaviť že opozícia prečísli Ficov spolok. Hlas pre MOST – HÍD preto nie je len hlasom pre konkrétnu politickú stranu ale hlasom pre zmenu pomerov v tejto krajine. Most je cestou k zmene smeru.

Pôvodne uverejnené v predvolebnom spravodaji strany MOST-HÍD Jún 2010 /číslo 5/.

Comments

Komentáre


Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.